Nasze projekty

Franciszek: św. Dominik głosił miłosierną miłość Boga

"Wielkim powołaniem Dominika było głoszenie Ewangelii o miłosiernej miłości Boga w całej jej zbawczej prawdzie i odkupieńczej mocy" - to słowa znajdujące się w liście, który papież skierował do br. Gererda Francisco Timonera OP, przełożonego generalnego Zakonu Kaznodziejskiego z okazji 800-lecia śmierci św. Dominika.

Franciszek przypomniał, że jednym z określeń, które najlepiej charakteryzują św. Dominika, to „Głosiciel łaski”. „Dominik odpowiedział na palącą potrzebę swoich czasów nie tylko odnowionego i żywego głoszenia Ewangelii, ale – co równie ważne – przekonującego świadectwa o jej wezwaniu do świętości w żywej komunii Kościoła” – napisał papież.

Dominik zabiegał o powrót do ducha ubóstwa i prostoty pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej. „Dominik może być inspiracją dla wszystkich ochrzczonych, którzy jako uczniowie-misjonarze są powołani, by docierać ze światłem Ewangelii i miłosierną miłością Chrystusa na wszystkie „peryferie” naszego świata” – podkreślił.

„Głosił miłosierną miłość Boga

„Wielkim powołaniem Dominika było głoszenie Ewangelii o miłosiernej miłości Boga w całej jej zbawczej prawdzie i odkupieńczej mocy. Już jako student w Palencji docenił nierozerwalność wiary i miłosierdzia, prawdy i miłości, uczciwości i współczucia” – dodał Franciszek.

Reklama
Reklama

Podczas wielkiego głodu, jak przypomniał, św. Dominik potrafił sprzedać swoje cenne książki, aby odpowiedzieć na potrzeby cierpiących i umierających. Wrażliwość, którą zaszczepił w swoim zakonie natchnęła wielu dominikanów do tworzenia podstaw ładu międzynarodowego opartego na uniwersalnych prawach człowieka oraz obrony godności ludów tubylczych podczas podbojów kolonialnych.

„Trzeba, aby Zakon Kaznodziejski stanął także dzisiaj na czele odnowionego głoszenia Ewangelii”

Papież zaznaczył, że również nasze czasy stawiają przed Kościołem wyzwanie umacniania więzi przyjaźni społecznej oraz przezwyciężania niesprawiedliwych struktur ekonomicznych i politycznych oraz pracy na rzecz integralnego rozwoju każdej osoby i narodu.

„Trzeba, aby Zakon Kaznodziejski stanął także dzisiaj na czele odnowionego głoszenia Ewangelii, zdolnego przemówić do serc mężczyzn i kobiet naszych czasów oraz wzbudzić w nich pragnienie nadejścia Chrystusowego królestwa świętości, sprawiedliwości i pokoju!” – napisał Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Franciszek zwrócił uwagę, że św. Dominik podkreślał znaczenie życia we wspólnocie. Ideał braterstwa znalazł wyraz w integrującej formie zarządzania, w której wszyscy mają udział w procesie rozeznawania i podejmowania decyzji. Ten prawdziwie „synodalny” styl życia i działania pozwolił zakonowi dostosować swoje życie i misję do zmieniających się warunków historycznych, zachowując równocześnie braterską komunię.

„Głoszenie Ewangelii słowem i przykładem buduje wspólnotę kościelną w braterskiej jedności”

„Wraz ze świętym Franciszkiem z Asyżu Dominik rozumiał, że głoszenie Ewangelii, słowem i przykładem pociąga za sobą budowanie całej wspólnoty kościelnej w braterskiej jedności i uczniostwie misyjnym. Dominikański charyzmat głoszenia Ewangelii wcześnie przełożył się na powstanie różnych gałęzi szerszej rodziny dominikańskiej, obejmującej wszystkie stany życia w Kościele” – podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty wyraził szczególną wdzięczność Zakonowi Kaznodziejskiemu za wielki wkład, jaki wniósł w głoszenie Ewangelii poprzez swoje teologiczne zgłębianie tajemnic wiary. Św. Dominik dostrzegał jak ważne jest przekazywanie przyszłym kaznodziejom solidnej i trwałej formacji teologicznej, opartej na Piśmie Świętym, oraz szanującej pytania stawiane przez rozum i gotowej do prowadzenia zdyscyplinowanego i pełnego szacunku dialogu w służbie Bożego Objawienia.

Reklama

kh/Vatican News/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę