Franciszek jest już w Iraku. Został powitany tańcem i śpiewem

Franciszek przybył do Iraku. O godz. 13.56 (11.56 czasu polskiego) Airbus 330 "Giotto" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował na lotnisku w Bagdadzie, stolicy Iraku.

Youtube.com/Vatican News

U stóp schodów do samolotu Franciszka powitał premier irackiego rządu, Mustafa al-Kazimi. Dwoje dzieci w tradycyjnych strojach ofiarowało mu kwiaty. Podczas powitania nie było oficjalnych wystąpień. Zaprezentowano delegacje.

Wśród witających byli m. in. chaldejski patriarcha Babilonii kard. Louis Raphael Sako, łaciński arcybiskup Bagdadu, Jean Beniamin Sleiman OCD, arcybiskup syryjsko-katolickiej diecezji Bagdadu, Yousif Abba oraz o. Nersès (Joseph) Zabbara, administrator apostolski archieparchii (archidiecezji) Bagdadu Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego.

Reklama
Reklama

Gwardia honorowa oddała wojskowe honory. Po krótkiej ceremonii premier i papież udali się do salonu VIP na lotnisku na krótką rozmowę. Po wejściu papieża powitały śpiewy i muzyka młodych Irakijczyków ubranych w ludowe stroje z flagami Watykanu i Iraku w dłoniach.

Papieżowi w pielgrzymce papieżowi towarzyszą m.in. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin i prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.

Youtube.com/Vatican News
Youtube.com/Vatican News

Z lotniska papież i towarzysząca mu delegacja udali się do Pałacu Prezydenckiego w Bagdadzie, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Tam też Ojciec Święty złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Barhamowi Ahmad Salihowi oraz spotka się z ok. 150 przedstawicielami irackiego społeczeństwa, a także z korpusem dyplomatycznym.

Reklama
Reklama

Pierwszego dnia papieskiej wizyty w Iraku przewidziano też spotkanie z duchowieństwem, zakonnikami, seminarzystami i katechetami w katedrze Matki Bożej Zbawienia obrządku syrokatolickiego w Bagdadzie.

W czasie swojej 33. podróży zagranicznej papież w dniach 5-8 marca odwiedzi Bagdad, Nadżaf, Irbil, Mosul, Karakosz i Ur, skąd pochodził biblijny Abraham, do którego dziedzictwa przyznają się judaizm, chrześcijaństwo i islam. Ojciec Święty jest pierwszym papieżem odwiedzającym Irak i będzie to jego 33. zagraniczna podróż apostolska, a pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty są słowa: „Wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8). Irak jest też 10 krajem muzułmańskim, który odwiedzi Franciszek od początku swojego pontyfikatu w 2013 r. Liczbę irackich chrześcijan różnych denominacji szacuje się na ok. 300 tys.

SPRAWDŹ: Papież Franciszek wylądował w Iraku [LIVE]

Reklama

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę