Nasze projekty

Europejska Nagroda Obywatelska dla zakonu bonifratrów

Zakon szpitalny św. Jana Bożego (bonifratrzy) uhonorowany został Europejską Nagrodą Obywatelską za 2014 rok

To niedotowane wyróżnienie odbierze z rąk najwyższych przedstawicieli Unii Europejskiej 25 lutego w Brukseli przełożony generalny zakonu o. Jesus Etayo Arrondo. Wraz z nim na uroczystość przybędą zakonny delegat ds. europejskich brat Rudolf Knopp, radca generalny brat Giampietro Luzzato oraz kierownik zakonnego biura europejskiego Carlo Galasso.

 

Nagroda Parlamentu Europejskiego jest przyznawana rokrocznie osobom lub instytucjom, które w szczególny sposób, poprzez konkretne działania, rozwijają współżycie i integrację między narodami Unii Europejskiej. W praktyce tych działań powinny przejawiać się wartości godności ludzkiej, solidarności i tolerancji. Wyróżniane są też godne szczególnej uwagi inicjatywy prowadzone przez obywateli i organizacje UE na rzecz krajów trzecich.

Reklama

Zakon bonifratrów zaproponował do nagrody hiszpański europarlamentarzysta Gabriel Mato. W jury zasiadali m.in. były przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso oraz dwaj byli przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Hans-Gert Pöttering i Enrique Baron.

"Nagrodę przyznano bonifratrom nie tylko ze względu na 500-letnią historię zakonu w służbie milionom ludzi chorych, niepełnosprawnych, sędziwych i ubogich w Europie i na świecie, ale nade wszystko chciano uhonorować bohaterskie zaangażowanie braci i ich współpracowników w walce z epidemią wirusa Ebola w Zachodniej Afryce" – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody. Przypomina się przy tej okazji, że pomoc ludziom dotkniętym epidemią w Liberii i Sierra Leone, gdzie zakon od lat prowadzi szpital, nie obyła się bez ofiar wśród personelu placówki. Wirus spowodował śmierć 13 lekarzy i personelu medycznego. Zmarła także zakonnica-misjonarka oraz czterech braci bonifratrów.

Założony w 1537 r. przez św. Jana Bożego (1495-1550) i noszący dziś jego imię Zakonu Szpitalny liczy obecnie 1090 zakonników i 48 nowicjuszy w 52 krajach. Prowadzi 311 dzieł apostolskich, głównie związanych ze służbą zdrowia, w których pracuje niemal 50 tys. osób, wspomaganych przez 7 tys. wolontariuszy. Dysponują one 35 tys. łóżek szpitalnych, dzięki którym leczonych jest milion chorych (ich liczba podwoiła się od 2003 r.). W sumie bonifratrzy pomagają 20 mln ludzi.

Reklama

ts (KAI) / Bruksela

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja