Nasze projekty

Papież rozmawiał z Erdoganem. Tematem konflikt Izraela i Palestyny

W czasie telefonicznej rozmowy z papieżem, prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że "Izrael popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości". Informację o rozmowie Franciszka i Erdogana potwierdziło biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

Prezydent Turcji powiedział, że „ataki Izraela są skierowane nie tylko w Palestyńczyków, ale również w muzułmanów, chrześcijan i całą ludzkość”. Jeżeli społeczność międzynarodowa nie ukarze sankcjami Izraela, który popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości, to Palestyńczycy będą nadal masakrowani – powiedział Erdogan w rozmowie z papieżem, jak podaje turecka Agencja Anatolia.

Przekonywał, że „cała ludzkość powinna zjednoczyć się przeciwko nielegalnym i nieludzkim praktykom Izraela”. Turcja, jak podkreślił, prowadzi „intensywne działania dyplomatyczne na wszystkich odpowiednich platformach międzynarodowych, zwłaszcza ONZ, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wykazuje się niezbędnym poczuciem odpowiedzialności”.

„Najtragiczniejszy dzień od momentu eskalacji konfliktu”

Konflikt między Palestyną i Izraelem zaczął się zaogniać tydzień temu, kiedy ze Strefy Gazy wystrzelono rakiety w kierunku miast izraelskich. W odpowiedzi Izrael zaczął atakować największe budynki palestyńskie.

Reklama

W nocy z niedzieli na poniedziałek Izrael przeprowadził serię lotniczych ataków na Strefę Gazy po tym, jak palestyńscy bojownicy wystrzelili rakiety na miasta izraelskie.

Niedziela była najtragiczniejszym dniem od momentu eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego, zginęły 42 osoby, w tym 16 kobiet i 10 dzieci.

Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych w wyniku izraelskich ataków na Strefę Gazy w niedzielę wzrosła do 197, w tym 58 dzieci i 34 kobiet, rannych zostało ponad 1200 osób. Izrael poinformował z kolei, że wystrzelone przez Hamas rakiety zabiły 10 osób, w tym dwoje dzieci oraz zraniły 300 osób.

Reklama

Papież o konflikcie: apeluję o powstrzymanie szczęku broni

Do napięć palestyńsko-izraelskich odniósł się również Franciszek po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”. Wyznał, że z niepokojem śledzi „gwałtowne starcia zbrojne między Strefą Gazy i Izraelem”, które grożą przerodzeniem się w „spiralę śmierci i zniszczenia”.

Pytam: dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta? Naprawdę myślimy o zaprowadzeniu pokoju, niszcząc drugiego? W imię Boga, który stworzył wszystkich ludzi równych w swych prawach, obowiązkach i godności oraz wezwał ich do wspólnego życia jako bracia, apeluję o uspokojenie, a do odpowiedzialnych – o powstrzymanie szczęku broni i chodzenie drogami pokoju, także z pomocą wspólnoty międzynarodowej – powiedział Franciszek.

kh/Agencja Anatolia/KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę