Nasze projekty

Ekskomunikowany arcybiskup chce nadal odprawiać Msze. „Nie można wykluczyć poważniejszych sankcji”

Ekskomunikowany abp Carlo Maria Viganò chce nadal odprawiać Msze św. Ryzykuje tym samym dalsze kary kościelne, z usunięciem ze stanu kapłańskiego włącznie.

fot. Archbishop Carlo Maria Viganò/youtube.com (print screen)

Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomuniki „latae sententiae” jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i Soboru Watykańskiego II.

ZOBACZ>>> Jeden ze znanych arcybiskupów ekskomunikowany

Ekskomunika „latae sententiae” wynika z samego faktu popełnienia przestępstwa. Ekskomunikowanemu nie wolno odprawiać Mszy św. i udzielać innych sakramentów, przyjmować sakramentów, udzielać sakramentaliów i sprawować innych ceremonii kultu liturgicznego, ani brać czynnego udziału w powyższych celebracjach. Nie może on też pełnić żadnych stanowisk, posług czy funkcji kościelnych. Ekskomunika jest „karą leczniczą”, zachęcającą do pokuty, dlatego zawsze oczekuje się, że dana osoba powróci do komunii z Kościołem.

Reklama

Arcybiskup nadal chce odprawiać Msze św.

Jednak ekskomunikowany hierarcha zamierza nadal odprawiać Msze dla nielicznego grona swoich zwolenników, którzy mieszkają w dawnym eremie w okolicach Viterbo we Włoszech. Oznacza to, że abp Viganò nie chce okazać skruchy i nie uznaje swoich błędów. Ryzykuje tym samym usunięcie ze stanu duchownego, zauważył prałat Vittorio Gepponi, wykładowca prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Antonianum.

ZOBACZ>>> Watykan oskarża jednego ze znanych arcybiskupów o schizmę

Jest oczywiste, że nie można wykluczyć poważniejszych sankcji za wytrwałe i uporczywe odrzucanie władzy i komunii kościelnej – wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem „Avvenire”. Przypomniał, że taki właśnie los spotkał włoskiego księdza Alessandro Minutellę, usuniętego ze stanu kapłańskiego za nieuznawanie władzy papieża.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę