Nasze projekty

Jeden ze znanych arcybiskupów ekskomunikowany

O ekskomunice oskarżonego o schizmę abp. Carlo Maria Viganò poinformowała w komunikacie watykańska Dykasteria Nauki Wiary.

fot. Archbishop Carlo Maria Viganò/youtube.com (print screen)

Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomomuniki „latae sententiae” jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i Soboru Watykańskiego II.

Ekskomunika „latae sententiae” (excommunicatio latae sententiae) to ekskomunika wiążąca mocą samego prawa. Jest ona automatyczną konsekwencją czynu. Ekskomunika jest „karą leczniczą”, zachęcającą do pokuty, dlatego zawsze oczekuje się, że dana osoba powróci do komunii z Kościołem.

Abp Carlo Maria Viganò, były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych, otrzymał ekskomunikę nałożoną z urzędu za chęć porzucenia komunii z biskupem Rzymu i Kościołem katolickim. Jak czytamy w oświadczeniu wydanym przez Dykasterię, 4 lipca zebrał się Kongres Dykasterii ds. Nauki Wiary, który miał zakończyć pozasądowy proces karny przeciwko abp. Viganò.

Reklama

Jak można przeczytać w komunikacie, o winie abp Viganò świadczą jego publiczne wypowiedzi, w których nie uznaje on obecnego Papieża, narusza komunię z innymi członkami Kościoła oraz kwestionuje prawowitość i władzę Soboru Watykańskiego II.

„Znane są jego publiczne wypowiedzi, z których wynika odmowa uznania i podporządkowania się papieżowi, komunii z członkami Kościoła, którzy są mu poddani, a także prawowitości i nauczycielskiego autorytetu Soboru Watykańskiego II. W wyniku procesu karnego Viganò został uznany winnym zastrzeżonego przestępstwa schizmy. Dykasteria ogłosił ekskomunikę latae sententiae z kan. 1364 § 1 KPK” – głosi komunikat, dodając, że „decyzja została przekazana arcybiskupowi w dniu 5 lipca 2024 roku”.

Jak wiadomo, 21 czerwca sam abp Viganò ujawnił dekret wzywający go do Rzymu w celu ustosunkowania się do zarzutów, dający mu czas do 28 czerwca na wyznaczenie obrońcy, który będzie go reprezentował lub przesłanie tekstu swej obrony. „Ponieważ tak się nie stało, wyznaczono mu obrońcę z urzędu, który prowadził obronę Viganò zgodnie z przepisami prawa” – podaje watykański portal Vatican News.

Reklama

ZOBACZ>>> Watykan oskarża jednego ze znanych arcybiskupów o schizmę

Arcybiskup w swoich wypowiedziach popierał Władimira Putina

Abp Viganò był w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej od 1973 roku, ostatnio jako nuncjusz w USA w latach 2011-2016. Po zakończeniu swojej kadencji stał się jednym z najostrzejszych krytyków papieża Franciszka, którego oskarżył o poważne osobiste uchybienia w kontaktach z Theodorem McCarrickiem, który od tego czasu został usunięty z kardynalatu i stanu duchownego.

W ostatnich latach abp Viganò stawał się coraz bardziej radykalny i rozpowszechniał mity spiskowe, szczególnie w związku z pandemią koronawirusa, a także wypowiadał się politycznie, popierając byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina. W grudniu ubiegłego roku ogłosił zamiar założenia tradycjonalistycznego seminarium duchownego w środkowych Włoszech.

Reklama

vaticannews, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę