Nasze projekty

Dziś rozpoczyna się Europejskie Spotkanie Młodych w Lublanie

Już po raz 46. ekumeniczna wspólnota z Taizé zaprasza na spotkanie młodych z całego świata. W tym roku Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w stolicy Słowenii, Lublanie.

fot. Christ Walton / Flickr

Od 1978 roku, na koniec każdego roku tysiące młodych ludzi, w wieku od 18 do 35 lat, różnych narodowości i wyznań gromadzi się na pięć dni w dużym europejskim mieście, żeby wspólnie się modlić i dzielić życie z mieszkańcami tego regionu i lokalnymi wspólnotami kościelnymi.

Jak wyjaśnia Wspólnota z Taizé, uczestnicy spotkania „wyruszają w drogę, zostawiając za sobą znajomy teren swoich domów, aby być przyjętymi i ugoszczonymi przez mieszkańców regionu, aby poznać i podzielić się z innymi swoim życiem i kulturą, aby spotkać innych młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów, aby poszukiwać sensu życia poprzez modlitwę, ciszę i śpiew, osobistą refleksję i wymianę myśli, a także żeby razem rozpocząć nowy rok 2024”. W zamian „gospodarze otwierają drzwi swoich domów, przyjmują nieznajomych i chcą dzielić z nimi swoje życie przez ten krótki czas”, co „wymaga wzajemnego zaufania od każdego, a zatem spotkanie staje się znakiem tego, jak możemy żyć w solidarności i przyjaźni”.

Europejskie Spotkanie Młodych w Lublanie będzie trwało do poniedziałku 1 stycznia 2024 roku. Dziś w ciągu dnia uczestnicy przyjeżdżają do stolicy Słowenii i nawiązują pierwszy kontakt z goszczącymi ich wspólnotami. O godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej Arena Stožice wezmą udział w pierwszej wspólnej modlitwie, a po powrocie do miejsc ich goszczących, otrzymają zakwaterowanie. Młodzież będzie przyjęta albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania (np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych).

Reklama

W piątek i sobotę, 29 i 30 grudnia, odbędzie się modlitwa poranna w goszczących wspólnotach, następnie spotkania w małych grupach, a także z osobami młodymi lub starszymi, zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Po posiłku (prowiant otrzymany poprzedniego wieczoru podczas kolacji), o 13.00 rozpocznie się modlitwa południowa w różnych kościołach w centrum miasta, a po niej zaplanowano spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, zaangażowania w sprawy społeczne, kultury i sztuki. Po posiłku w Arena Stožice odbędzie się tam modlitwa wieczorna, a następnie powrót do gospodarzy.

Niedziela, 31 grudnia, rozpocznie się od uczestnictwa w niedzielnych celebracjach w goszczących wspólnotach. Następnie odbędą się spotkania w małych grupach, a także z osobami młodymi lub starszymi, zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty oraz posiłek. Na 15.00 zaplanowano spotkania uczestników z poszczególnych krajów w różnych częściach miasta. Tak jak w poprzednie dni, po posiłku w Arena Stožice odbędzie się tam modlitwa wieczorna, a następnie powrót do gospodarzy. O 23.00 rozpocznie się tradycyjne czuwanie modlitewne w intencji pokoju na świecie, a następnie „Festiwal Narodów”.

Na poniedziałek, 1 stycznia, przewidziano uczestnictwo w celebracjach Nowego Roku w goszczących wspólnotach, a następnie obiad u rodzin, po którym młodzi wyruszą w drogę powrotną do domów.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Co wydarzyło się w Kościele w mijającym roku?

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę