Nasze projekty

Rusza proces beatyfikacyjny 8-letniej Anne-Gabrielle Caron

Po każdym spotkaniu z nią czuliśmy niepohamowane pragnienie spotkania z Jezusem - mówią ci, którzy znali ją osobiście. W sobotę wieczorem w diecezji Toulon we Francji otworzono uroczyście proces beatyfikacyjny Anne-Gabrielle Caron, 8-latki, która zmarła na raka w 2010 r.

FOT: www.anne-gabrielle.com/

Uroczystość rozpoczęła się w sobotę 12 września o godz. 18 w kościele św. Franciszka w Paule, w diecezji Toulon. Przewodniczył jej bp Dominique Rey, ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon, na terenie której mieszkała dziewczynka. Spotkanie nie miało charakteru liturgicznego, choć nie zabrakło modlitw. Zaprzysiężeni zostali świadkowie procesu i osoby, które nim pokierują. Postulatorem jest Pascal Barthélemy – świecki mężczyzna, wskazany przez diecezję. Proces beatyfikacyjny porównuje on do odkrywania „skarbu, jaki Kościół we Francji i na całym świecie miał w tej małej dziewczynce”. 

– Anne-Gabrielle uczy nas przede wszystkim akceptacji cierpienia, i to akceptacji z uśmiechem

– mówi postulator procesu w rozmowie ze Stacją7. Jego zdaniem to właśnie cierpienie, akceptacja i uśmiech są charakterystycznymi rysami jej świętości. 

Reklama
Reklama

Bardzo cierpiała z powodu raka, ale akceptowała to, choć była dopiero małym dzieckiem. W dniu śmierci miała zaledwie 8 i pół roku, a gdy zaczęła chorować – miała jedynie 7. Niemal od początku zdawała sobie sprawę z tego, że może w ogóle nie wyzdrowieć, a jej choroba zakończy się śmiercią. Mimo to zaakceptowała ten fakt. Zrobiła też krok dalej: – umiała to ofiarować Panu Bogu w intencji innych ludzi, przede wszystkim nawrócenia grzeszników, ponieważ rozumiała, jaką moc ma tego typu ofiara. Jednak tym, co najbardziej porusza wiele osób w jej historii jest jej uśmiech, Anne-Gabrielle nawet w największym cierpieniu ciągle się uśmiechała

– podkreśla Pascal Barthélemy.

Na uroczystej sesji rozpoczynającej jej proces beatyfikacyjny byli obecni rodzice małej świętej – Alexandre i Marie-Dauphine Caron, pobożni małżonkowie zaangażowani w wychowywanie dzieci i młodzieży przez stowarzyszenie Skautów Europy. Oprócz Anne-Gabrielle mają jeszcze troje dzieci, wszystkie młodsze od niej. – Gdy się z nimi rozmawia otwarcie mówią, że ciągle mają z nią żywą relację, ona jest ciągle obecna w ich rodzinie – podkreśla Pascal Barthélemy. Sama zaś mama Anne-Gabrielle w niedawno udzielonym wywiadzie dla “Famille Chrétienne” przyznała:

Reklama
Reklama

Byliśmy uświęcani jej obecnością przy nas. Dzięki niej dotykamy rzeczywistości nieba

Anne Gabrielle Caron przyszła na świat 29 stycznia 2002 r. jako pierwsze dziecko swoich rodziców. Od małego uczona była modlitwy i miłości do Eucharystii, ale wszyscy mówią, że już jako mała dziewczynka odznaczała się niezwykłą wiarą. Gdy miała 6 lat zaczęła skarżyć się na pierwsze bóle w nogach. Ponieważ objawiły się one najpierw w czasie wycieczki w góry – jej rodzice początkowo myśleli, że to słaba kondycja. Ale bóle wracały coraz silniejsze. Pierwsza diagnoza przyszła na początku 2009 r.: to rzadki i bardzo złośliwy nowotwór kości zwany mięsakiem Ewinga, atakujący zwłaszcza kość udową i kość miednicy. Od razu rozpoczęto intensywne i często bolesne leczenie. Właśnie wtedy ujawniła się niezwykła dojrzałość Anne-Gabrielle. Słysząc na swoim łóżku szpitalnym płacze innych leczonych na nowotwory dzieci, często prosiła Boga by to ją obarczył ich bólem. 

Reklama

W trakcie leczenia rodzice zdecydowali również, by wcześniej przystąpiła do Pierwszej Komunii św. Na zachowanych nagraniach z tego dnia widać drobniutką dziewczynkę, z chustką na głowie (chemioterapia szybko pozbawiła ją włosów), która z wielkim skupieniem podchodzi do przyjęcia Ciała i Krwi Pana Jezusa. Od tego dnia starała się w miarę możliwości uczestniczyć we Mszy św. codziennie, albo choć przyjąć w łóżku samą Komunię świętą. 

Nigdy nie widziałem nikogo, kto przyjmowałby Komunię św. tak jak ona. W moim sercu, jako kapłana, ten moment zapisał się jako bardzo poruszający – wspomina w rozmowie z mediami o. Jean-Raphaël Dubrule, zakonnik, który udzielał jej Pierwszej Komunii a potem towarzyszył duchowo tej dziewczynce. Wspominał również, że zwykle po przyjęciu Ciała Pańskiego zapadała w coś w rodzaju ekstazy – intensywnej modlitwy, w czasie której przestawała być jakby obecna na tym świecie. – Musiałem ją lekko trącać, aby móc przejść do dalszego etapu Mszy św. – mówi zakonnik. 

 Anne-Gabrielle zmarła 23 lipca 2010 r. otoczona bliskimi. Jej kult w diecezji Toulon rozwijał się niemal od razu, głównie dzięki świadectwu ludzi, którzy spotkali ją osobiście. – Po każdym spotkaniu z nią człowieka ogarniała niepohamowana chęć spotkania z Jezusem – mówią świadkowie cytowani dziś we francuskiej prasie katolickiej. W czerwcu tego roku biskupi francuscy przesłali do papieża oficjalną prośbę o wyrażenie zgody na rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego. – Anne-Gabrielle może być wzorem świętości dla chorych dzieci i ich rodziców – mówił wtedy bp Dominique Rey, ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon. 19 czerwca Watykan oficjalnie poinformował, że Ojciec Święty wyraził zgodę na ten proces. 

Postulator procesu przyznaje, że od tego dnia nie ustają zapytania o nią i jej życie płynące z całego świata. – Mamy sygnały z Brazylii, Filipin, USA, także jak widać z Polski. Wszystkich porusza siła jej świadectwa – mówi Pascal Barthélemy.

Anne-Gabrielle jest jedną z najmłodszych kandydatek na ołtarze. Od lat 30. XX w. toczył się proces 7-letniej Włoszki Antonietty Meo, która – podobnie jak Francuska – zmarła na raka, ofiarowując swoje cierpienia Bogu. Choć proces zakończył się jeszcze w latach 70. utknął z powodu procedur wówczas nie dopuszczających do beatyfikacji tak małych dzieci. Najmłodszymi świętymi Kościoła Katolickiego są obecnie dzieci z Fatimy – Franciszek i Hiacynta Marto, mający w chwili śmierci 11 i 9 lat. 


Modlitwa o łaskę za przyczyną Sługi Bożej Anne-Gabrielle Caron:

(Za zgodą biskupa Dominique Rey’a, ordynariusza diecezji Fréjus-Toulon)

Trójco Przenajświętsza, przez Niepokalane Serce Maryi dziękujemy Ci za małą Anne-Gabrielle, za wszystko, co osiągnęłaś w jej krótkim życiu. Oddała się Twojej Miłości i była ożywiona wielką gorliwością o zbawienie dusz. Prosimy Cię, za jej wstawiennictwem, udziel nam tej łaski…….., którą zanosimy do Twojego nieskończonego Miłosierdzia, jeśli taka jest Twoja Wola Miłości względem nas. Amen.

Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu


Artykuł opublikowano 12.09.2020

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę