Nasze projekty

Co najmniej 17 księży i zakonników zabito w 2022 r. „Szczególnie niebezpieczna jest Nigeria”

Smutny bilans na koniec roku ukazała niemiecka sekcja organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP): w 2022 roku na świecie porwano, aresztowano lub zabito ponad 100 księży i zakonnic oraz zakonników. Co najmniej 17 z nich zginęło na skutek przemocy.

fot. Mariana C./Cathopic

Z danych opublikowanych 29 grudnia wynika, że w 2022 roku w Nigerii zabito czterech księży, trzech w Meksyku oraz dwóch w Demokratycznej Republice Konga. Ponadto w Afryce i Ameryce Środkowej zamordowano pięć zakonnic. PKwP informuje również o 42 porwanych księżach, spośród których 36 zostało już uwolnionych.

Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja osób duchownych w Nigerii, gdzie porwano 28 księży, trzech z nich zamordowano, a losy trzech są nieznane. W Kamerunie porwano sześciu duchownych, a w Etiopii, Mali i na Filipinach po jednym.

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja m.in. na Haiti. Na przestrzeni mijającego roku bandy kryminalistów porwały pięciu księży, którzy obecnie zostali już uwolnieni.

Reklama

Dla zakonnic szczególnie niebezpieczna była Nigeria, gdzie w 2022 roku porwano siedem z nich. O kolejnych porwaniach poinformowano w Burkina Faso i Kamerunie. Wszystkie zakonnice wyszły na wolność.

Co najmniej 32 duchownych zostało aresztowanych

PKwP poinformowała ponadto, że co najmniej 32 duchownych zostało aresztowanych i zatrzymanych podczas wykonywania swojej posługi w 2022 roku. Ostatnie sprawy dotyczyły czterech księży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którzy pracowali w okupowanej przez Rosję części Ukrainy. Dwóch z nich zostało zwolnionych i „deportowanych” na terytorium Ukrainy, podczas gdy dwóch innych pozostaje w areszcie i może stanąć pod zarzutem „terroryzmu”.

Organizacja jest również bardzo zaniepokojona sytuacją w Nikaragui, gdzie rząd podejmuje zmasowane działania przeciwko Kościołowi katolickiemu.

Reklama

Problematyczna pozostaje również sytuacja w Chinach. Trudno oszacować, ilu katolickich księży i biskupów zostało tam aresztowanych w ciągu ostatniego roku. Według PKwP duchowni z podziemnego Kościoła są wielokrotnie uprowadzani przez władze na pewien czas, aby nakłonić ich do przyłączenia się do Kościoła uznawanego przez państwo. Jednym z przykładów jest zniknięcie co najmniej dziesięciu księży, którzy należeli do podziemnego Kościoła w Baoding, na południowy zachód od Pekinu.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę