„Burza w czasie ŚDM w Madrycie to metafora pontyfikatu Benedykta XVI”

„Burza w czasie wieczornego czuwania modlitewnego podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie jest metaforą pontyfikatu Benedykta XVI” – taką opinię wygłosił ks. Federico Lombardi, przewodniczący watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera, a w latach 2006-2016 dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Catholic Church (England and Wales) CC BY-NC-SA 2.0

Po burzy zapanował wielki spokój, całkowita cisza, z adoracją w wielkiej monstrancji z katedry w Toledo. W centrum wielkiego zgromadzenia był Jezus w Eucharystii – powiedział włoski jezuita. Dodał, że „to poczucie pokoju i cisza były odczuwane przez ponad milion młodych ludzi zgromadzonych w Madrycie”.

Dla mnie był to naprawdę jedne ze szczytowych momentów pontyfikatu Benedykta. Była to metafora całego jego pontyfikatu. Po problemach, burzach, napięciach nadszedł w końcu ostatni punkt – adoracja i jedność z Bogiem w pokoju, przed Chrystusem obecnym w Eucharystii – wskazał o. Lombardi.

Przypomniał, że gdy w swej autobiografii Joseph Ratzinger/Benedykt XVI pisze o swoich święceniach kapłańskich sprzed 70 lat, jest jasne, że był to kluczowy moment, od którego zaczęło się jego życie pełne „służby, głębokiej miłości Boga i nauki”.

Reklama
Reklama

Według o. Lombardiego Benedykt XVI rozumie, że ten duch służby powinien odzwierciedlać się w szacunku dla liturgii. Nie dostrzegłem [u niego] żadnych szczególnych momentów mistycznych, takich jak przejawy nadzwyczajnej pobożności lub coś przewyższającego doświadczenie chrześcijańskie. Zawsze był w stanie doskonałego spokoju i głębokiego uczestnictwa – stwierdził włoski jezuita.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę