Brytyjscy biskupi apelują do władz o uratowanie Polaka w Plymouth
Biskupi katoliccy Anglii i Walii napisali do brytyjskiego ministra zdrowia, wyrażając zaniepokojenie losem polskiego pacjenta w brytyjskim szpitalu w Plymouth. Pismo z 20 stycznia było następstwem orzeczenia sądu zezwalającego na zaprzestanie podawania pożywienia i wody Polakowi, który trafił do szpitala w Plymouth z urazem mózgu. Pochodzi z Polski, ale od lat mieszka w Wielkiej Brytanii.
Polub nas na Facebooku!
„Kościół katolicki zdecydowanie sprzeciwia się określeniu wspomaganego żywienia i nawadniania jako leczenia, które stało się podstawą medycznych i prawnych decyzji o zaprzestaniu wspomaganego żywienia i nawadniania pacjenta” – napisali biskupi w liście do sekretarza ds. zdrowia Matta Hancocka.
Zaznaczyli, że zapewnienie pożywienia i wody poważnie chorym pacjentom, nawet przy pomocy środków wspomaganych, jest podstawowym poziomem opieki. Opieka ta musi być świadczona zawsze, gdy jest to możliwe, chyba że z medycznego punktu widzenia jest uporczywą terapią lub nie osiąga swojego celu.
List podpisali biskup pomocniczy archidiecezji westminsterskiej, John Sherrington, odpowiedzialny za sprawy życia w Konferencji Episkoptau Anglii i Walii a także biskup Mark O’Toole z Plymouth, ordynariusz miejsca zamieszkania pacjenta.
Biskupi zwrócili uwagę, że pacjent nie odmówił żywności i płynów, ani nie wyraził żadnej opinii na ten temat, i że nie było dowodów, jakoby postrzegał wspomagane odżywianie i nawadnianie jako leczenie. Powołali się na list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował 19 stycznia do swojego angielskiego odpowiednika kardynała Vincenta Nicholsa o interwencję w tej sprawie.
„W jego imieniu piszemy, aby wyrazić nasz sprzeciw wobec tej definicji leczenia i przekazać ofertę polskich władz, by pomóc w przeniesieniu pana RS [tak określany jest pacjent] do Polski celem przyszłej opieki”, napisali biskupi Sherrington i O’Toole.
SPRAWDŹ: KUL: Działania wobec Polaka w szpitalu w Plymouth to powolna eutanazja
ag/KAI/Stacja7