Nasze projekty

Brutalne zabójstwo kapłana w Nigerii. Inny zdołał uciec porywaczom

Katolicka diecezja Kafanchan w Nigerii poinformowała o "makabrycznym morderstwie" ks. Johna Marka Cheitnuma, którego porwano 15 lipca wraz z ks. Donatusem Cleopasem, przy czym ten ostatni bezpiecznie uciekł z rąk porywaczy.

fot. Pobi Menne/Cathopic

„Ks. John Mark Cheitnum, który został uprowadzony z plebanii parafii Chrystusa Króla w Yadin Garu, w Lere w stanie Kaduna, został brutalnie zabity przez swoich porywaczy w dniu, w którym został uprowadzony; w piątek 15 lipca 2022 roku” – napisał w oświadczeniu kanclerz nigeryjskiej diecezji. Ciało księdza „zostało odkryte już w stanie rozkładu we wtorek 19 lipca 2022 roku”.

Jak poinformowano, pogrzeb księdza odbędzie się katedrze św. Piotra w diecezji Kafanchan. Kierownictwo nigeryjskiej diecezji ogłosiło „dwudniową żałobę”. „Niech dusza ks. Johna Marka i dusze wiernych zmarłych spoczywają w pokoju” – poprosił kanclerz diecezji Kafanchan.

Jednocześnie wystosowano apel do wiernych o powstrzymanie się od wszelkich odruchów zemsty.

Reklama

Ugrupowanie islamistyczne przeprowadza ataki na ludność cywilną

Nigeria zmaga się z falą przemocy ze strony uzbrojonych gangów, które często dokonują zabójstw i porwań dla okupu – głównie w niechronionych społecznościach wiejskich.

Od 2009 roku, od utworzenia organizacji terrorystycznej Boko Haram, mającej na celu przekształcenie zachodnioafrykańskiego kraju w państwo islamskie, doświadcza on poważnych niepokojów wewnętrznych. To jedno z największych ugrupowań islamistycznych w Afryce, przeprowadza masowe ataki terrorystyczne na różne cele, w tym na grupy religijne i polityczne, a także na ludność cywilną.

Sytuację w zakresie bezpieczeństwa dodatkowo komplikuje postawa przeważnie muzułmańskich pasterzy Fulani, zwanych również milicją Fulani, którzy często ścierają się z chrześcijańskimi rolnikami. Zabójstwo ks. Johna Marka następuje po serii innych zabójstw osób duchownych i wyznawców chrześcijaństwa w tym najludniejszym kraju Afryki.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę