Biskupi portugalscy alarmują: Przez pandemię ponad 400 tys. nowych ubogich

Wraz z utrzymywaniem się pandemii COVID-19 w Portugalii nasila się zjawisko ubóstwa, informują przedstawiciele Kościoła katolickiego w tym kraju. W ostatnich dniach biskupi wskazywali na poszerzające się w Portugalii grono osób biednych, a także na zwiększającą się liczbę próśb do kościelnych instytucji charytatywnych, zarówno Caritas, jak i parafialnych punktów pomocy społecznej.

Pixabay.com/ArtTower

Jak poinformował ordynariusz diecezji Porto bp Manuel Linda, sytuacja w parafialnych ośrodkach pomocy społecznej stała się w ostatnich tygodniach „delikatna”, a nawet „trudna”. Hierarcha wyjaśnił, że koronakryzys ujawnił też niedobory w liczbie kapłanów, którzy nie tylko w sytuacji pandemii muszą uaktywnić się na płaszczyźnie działań społecznych, ale również parafianie mają „coraz większe wymagania” wobec ich pracy duszpasterskiej.

W ostatnich dniach rosnącą liczbę próśb o wsparcie materialne do parafii sygnalizowały też inne diecezje, m.in. Évora i Leiria-Fatima, a także Lizbona. W tej ostatniej pod koniec czerwca zaprezentowany został dokument potwierdzający rosnącą liczbę osób w całej Portugalii, które z powodu negatywnych skutków pandemii wkroczyły w obszar ubóstwa.

Z dokumentu, który powstał we współpracy z Uniwersytetem Katolickim w Lizbonie wynika, że od marca 2020 r., kiedy do Portugalii dotarł COVID-19, grono osób żyjących na skraju ubóstwa powiększyło się o ponad 400 tys. osób.

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę