Nasze projekty

Austriacka reżyserka chce zrobić mega produkcję o rotmistrzu Pileckim

Austriacka reżyserka Feo Aladag, która zasłynęła filmem "Obca" (When We Leave) chce napisać scenariusz i wyreżyserować dużą produkcję fabularną o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Jej zdaniem jego historia ma duże uniwersalne znaczenie.

Informację o planach Feo Aladag podał portal „Hollywood Reporter”. Według jej wypowiedzi udzielonej portalowi Aladag chce napisać scenariusz oraz wyreżyserować produkcję, ale nie zdradziła jeszcze, kto wyłoży na nią fundusze, ani kiedy film miałby powstać. Wiadomo jednak, że jego roboczy tytuł to „Niewygodna prawda” oraz że będzie koncentrował się na doświadczeniach Pileckiego w Auschwitz oraz jego późniejszych losach aż do śmierci. Będzie również odnosił się do współczesności.

– Historia Pileckiego ma uniwersalne znaczenie, szczególnie w naszym obecnym klimacie politycznym. Należy do takich historii, przy których nie można sobie pozwolić na odwrócenie wzroku, bez względu na koszty osobiste. Tutaj nie wystarczy tylko patrzeć, trzeba od razu działać – mówi Feo Aladag. Jej zdaniem dotychczasowe dwa filmy, które opowiadają o postaci rotmistrza Pileckiego były niewystarczająco znane.

Reżyserka zasłynęła w Hollywood filmem „When We Leave”, w Polsce zatytułowanym „Obca”. Opowiadał o losach maltretowanej przez męża muzułmanki imieniem Umay, która wraz z pięcioletnim synkiem ucieka z Stambułu do Berlina w nadziei na lepsze życie. Był w 2011 r. kandydatem do Oskara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. 

Reklama

Rotmistrz Witold Pilecki był członkiem polskiego ruchu oporu, który zasłynął pierwszym wysłanym do aliantów raportem na temat tego, co dzieje się w obozie w Oświęcimiu (tzw. Raport Pileckiego). Zginął zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 r. 

ad/Stacja7 

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę