Nasze projekty

Amerykańskie zakonnice pozywają producenta broni. „Te karabiny nie mają innego celu niż masowe morderstwa”

Znany amerykański producent broni Smith & Wesson musi stawić czoła nietypowemu przeciwnikowi: grupa zakonnic z różnych katolickich zgromadzeń złożyła pozew przeciwko firmie. Jak donoszą lokalne media chcą one zmusić Smith & Wesson do zaprzestania marketingu i sprzedaży niektórych karabinów w USA.

fot. franzball7/cathopic.com

„Te karabiny nie mają innego celu niż masowe morderstwa” – czytamy w pozwie, który został złożony w sądzie w stanie Nevada. Do pisma procesowego dołączono zdjęcie takiej broni, która została użyta podczas strzelaniny w kinie w mieście Aurora w 2012 roku. Życie straciło wówczas dwanaście osób.

Chodzi o tak zwany pozew pochodny wniesiony przez zakonnice przeciwko zarządowi Smith & Wesson. Zgodnie z głównym zarzutem, kierownictwo zaakceptowało znaczne ryzyko odpowiedzialności firmy za sprzedaż karabinów. Naruszono również szereg innych przepisów.

ZOBACZ: Paweł Domagała: „Fascynuje mnie Bóg, który jest bezbronnym i opuszczonym dzieckiem”

Reklama

Półautomatyczne karabiny typu AR-15, produkowane w wielu wariantach przez kilku producentów, są bardzo popularne wśród prywatnych posiadaczy broni w USA. Półautomat oznacza, że karabin ładuje się automatycznie przy każdym strzale – aż do opróżnienia magazynka. Nie ma dokładnych danych dotyczących jego rozpowszechnienia.

Amerykańska organizacja lobbująca na rzecz broni palnej NRA (National Rifle Association) stwierdziła w 2017 r., że w amerykańskich gospodarstwach domowych znajduje się około 15 milionów broni tego typu. Liczba ta jest teraz prawdopodobnie znacznie wyższa; sprzedaż broni wzrosła w szczególności podczas pandemii koronawirusa. Ponieważ jednak w ostatnich latach karabiny AR-15 były wielokrotnie wykorzystywane w głośnych przestępstwach, model ten coraz bardziej traci na popularności.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę