Nasze projekty

Amerykański biskup przebiegł 24 maratony. Uważa, że sport może być przydatny duchowo

Amerykański biskup polskiego pochodzenia Thomas Paprocki w swoim życiu ukończył 24 biegi maratońskie. Hierarcha cały czas jest aktywny, a teraz napisał książkę w której przekonuje, że sport może być przydatny w rozwoju duchowym.

Center for Neighborhood Technology/CC BY-SA 2.0

Bp Thomas Paprocki jest biskupem diecezji Springfield w Illinois. Hierarcha pochodzi z polskiej rodziny imigrantów z Chicago. Jako młody ksiądz był nawet w Polsce i studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Teraz bp Paprocki pracuje w Springfield, gdzie jest ordynariuszem. Od wielu lat jest zapalonym biegaczem – od czasów liceum ukończył 24 biegi maratońskie (42 kilometry 195 metrów).

W tej chwili bieganie jest dla niego sposobem na uniknięciem chorób serca, które zdarzały się w jego rodzinie, a także kluczem do dobrego samopoczucia. Biskupa Paprockiego można spotkać każdego ranka w parku w Springfield, gdzie biega po kilka kilometrów.   

Reklama
Reklama

W swojej nowej książce „Bieganie dla wyższego celu” Paprocki wykorzystuje swoje sportowe doświadczenia i spostrzeżenia do rozwoju duchowego. Przeprowadza czytelników przez 8 kroków, które mają poprawić sprawność fizyczną i duchową.

Związek między przestrzeganiem przykazań bożych, a biegaczem odnoszącym sukcesy polega na tym, że nasze serca są niespokojne, gdy nie postępujemy z wola Boga. A jeśli nasze serca są niespokojne, to będzie to miało niekorzystny wpływ na nasze ciało, które nie będzie działać tak jak powinno – ­mówi Paprocki.

Wiele osób pyta mnie, jak znajduję czas na bieganie, ponieważ mam dość pełny harmonogram. Jak na ironie odpowiadam, że dlatego że biegam, to mogę robić wszystko, co robię. Kiedy zaczynam biegać, to po prostu czuję się lepiej. To pomaga mi myśleć. Czasami w czasie treningu w myślach już układam sobie np. homilię – ­mówi w rozmowie z Crux biskup.

Reklama
Reklama

ag/Cruxnow.com/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę