Nasze projekty

Albania: były uchodźca mianowany arcybiskupem Tirany

Papież Franciszek mianował arcybiskupem Tirany-Durres 44-letniego bp. Arjana Dodaja, byłego uchodźcę. Jednocześnie Ojciec Święty przyjął prośbę o odejście na emeryturę dotychczasowego arcybiskupa stolicy Albanii, George’a Frendo.

fot. Rita Laura/cathopic.com

Nowo mianowany arcybiskup Dodaj jako młody człowiek w latach 90. XX wieku uciekł łodzią przez Morze Śródziemne do Włoch. Tam pracował jako ogrodnik i ślusarz, po czym podjął studia teologiczne i filozoficzne. Do swojej ojczyzny powrócił już jako ksiądz w 2017 roku. W 2020 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym w Tiranie.

Kościoły chrześcijańskie mają misję bycia „dobrym Samarytaninem” dla wszystkich potrzebujących, postrzegania migrantów jako „niosących nadzieję” oraz nalegania na polityków, aby przyczyniali się do poprawy ich losu – powiedział bp Dodaj w wywiadzie dla agencji katolickiej Kathpress podczas wizyty w Wiedniu na początku września. Przy tej okazji wezwał do wszechstronnej pomocy dla uchodźców i migrantów podkreślając, że ludzie, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę, potrzebują przyjęcia, uczestnictwa w społeczeństwie i możliwości budowania swego życia na nowo.

„Pokładałem wielkie nadzieje w Europie Zachodniej”

Uciekając z kraju jako 16-latek pokładałem wielkie nadzieje w Europie Zachodniej, „w takich wartościach jak wolność, prawda, równość i braterstwo, które – jak się przekonałem – są z gruntu chrześcijańskie” – wspominał bp Dodaj w rozmowie z Kathpress. Przypomniał, że w czasach dyktatury komunistycznej w Albanii wyeliminowano wcześniej ludzi głoszących nadzieję i obrońców praw człowieka, przede wszystkim duchowieństwo.

Reklama

Kościół w Albanii szybko się rozwija, a „wiara jest bardzo żywa”

W 1967 roku komunistyczny reżim ogłosił Albanię „pierwszym państwem ateistycznym”. Do 1990 roku wszelkie praktyki religijne były karane więzieniem, pracą przymusową lub śmiercią. Z czasem struktury wspólnot religijnych zostały w dużej mierze odbudowane.

Nowy arcybiskup Tirany wspominał, że po raz pierwszy zetknął się z wiarą chrześcijańską we Włoszech, tam przyjął chrzest i poczuł pragnienie zostania księdzem. Zwrócił uwagę, że jego historia nie jest odosobnionym przypadkiem. Wielu Albańczyków, którzy dorastali bez wiary, poznało Chrystusa w krajach, do których wyemigrowali i teraz chętnie przyjmują sakramenty – powiedział hierarcha dodając, że świadczy o tym duża liczba chrztów dorosłych, których tylko w Wielkanoc tego roku w katedrze w Tiranie było 60. Kościół w Albanii szybko się rozwija, a „wiara jest bardzo żywa”.

W rozmowie z Kathpress bp Dodaj wyraził przekonanie, że powracający migranci są „darem” nie tylko dla Kościoła katolickiego w Albanii, lecz mogą być korzyścią dla całego społeczeństwa. Migranci, którzy za granicą zdobywają warunki, dzięki którym mogą później budować lepsze życie w kraju, niosą nadzieję wszystkim – stwierdził bp Dodaj.

Reklama

pa/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę