Abp Szewczuk: życie człowieka było mniej wartościowe w oczach okupantów niż to, co mogli mu ukraść

"Widzieliśmy zbrodnie wojenne polegające na grabieży, rażących rabunkach, kiedy całe mienie zostało odebrane zabitym i rannym Ukraińcom, kiedy życie człowieka było mniej wartościowe w oczach okupantów niż to, co mogli mu ukraść" – powiedział abp Szewczuk.

fot. David Peinado/pexels.com

Znowu tej nocy na Ukrainie płynęła ludzka krew. Nasz wspaniały Charków został poddany ciężkiemu ostrzałowi, ludzie już drugi dzień przebywają w schronach przeciwlotniczych. Mikołajów, całe południe Ukrainy, znalazło się pod ostrzałem. Trwa bohaterski Mariupol – powiedział abp Szewczuk.

Mimo wszystko bociany przyleciały do wsi i miast Ukrainy i budują swoje gniazda nad popiołami, nad okaleczonymi domami, nad nowymi cmentarzami. Idzie wiosna, życie toczy się dalej – podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki oraz zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w wideoprzesłaniu w 50. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

„Ukraina trwa. Ukraina żyje. Ukraina walczy”

Zaznaczył, że Ukraińcy swoją witalnością, zdolnością do przeciwstawienia się wojnie dają nadzieję. Jest to nadzieja, która wypływa z wiary w zmartwychwstałego Chrystusa. W końcu to właśnie na Paschę Pana przygotowujemy się teraz. Ukraina trwa. Ukraina żyje. Ukraina walczy – powiedział zwierzchnik UKGK.

Reklama
Reklama

W 50. dniu wojny zwierzchnik UKGK wezwał wszystkich do refleksji nad siódmym przykazaniem Bożym: „Nie kradnij!”. Według niego tym przykazaniem Pan Bóg chroni godność człowieka jako współtwórcy z Bogiem, jako tego, któremu powierzył swoje stworzenie, polecił jemu troszczyć się o nie, wymieniać się, rozwijać. Przez to przykazanie Boże Pan Bóg chroni godność i ukazuje cenę ludzkiej pracy, a tym samym chwałę rolnika, robotnika, robotnika, który korzysta z błogosławionej pracy Boga i owoców Jego rąk. Ktokolwiek nie szanuje prywatnej własności danej osoby nigdy nie będzie cieszył się dobrobytem. W kraju, w którym dobro drugiego człowieka jest pogardzane, nigdy nie będzie obfitości – mówił abp Szewczuk.

„Życie człowieka było mniej wartościowe w oczach okupantów niż to, co mogli mu ukraść”

Zwrócił uwagę na tragedię grabieży: z jednej strony widzimy, że Ukraińcy dzielą się swoim dobrem z potrzebującymi, a z drugiej jesteśmy świadkami haniebnych przykładów grabieży w opuszczonych domach.

Widzieliśmy, jak okupanci wokół Kijowa, obwodu czernihowskiego, przygotowywali ludzi na głód, nie dawali im możliwości pracy, zabronili im chodzić na pola, które były zaminowane i po prostu cynicznie zabijali zwierzęta gospodarskie. Widzieliśmy zbrodnie wojenne polegające na grabieży, rażących rabunkach, kiedy całe mienie zostało odebrane zabitym i rannym Ukraińcom, kiedy życie człowieka było mniej wartościowe w oczach okupantów niż to, co mogli mu ukraść – powiedział abp Szewczuk.

Reklama
Reklama

„Niech Bóg błogosławi naszą armię, która chroni życie i dobrobyt Ukrainy”

Prosimy Pana Boga, aby pobłogosławił Ukrainę dobrobytem i pomyślnością, dał nam siłę do odbudowy wszystkiego, co zostało zniszczone, aby dał nam siłę, aby nakarmić dzieci naszego narodu, aby dać nam siłę, abyśmy mogli pracować na naszej ziemi, która jest gotowa dać nam hojne owoce. Naszą siłą, witalnością, szacunkiem dla cudzej własności chcemy także odnieść zwycięstwo – podkreślił zwierzchnik UKGK.

Niech Bóg błogosławi Ukrainę. Pobłogosław wszystkich tych, którzy wiedzą, jak szanować kogoś innego i jego własność. Niech Bóg błogosławi naszą armię, która chroni życie i dobrobyt Ukrainy. Niech Bóg błogosławi Ukrainę jako spichlerz Europy, jako duchową skarbnicę całego świata – dodał abp Szewczuk.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę