Abp Szewczuk: Ukraina jest krzyżowana na oczach świata

„Ukraina jest krzyżowana na oczach całego świata. Za każdym razem, gdy rakieta uderza w jakieś spokojne miasto, w ciało Ukrainy wbijany jest kolejny gwóźdź” – powiedział abp Światosław Szewczuk w codziennym przesłaniu, nawiązując do sobotniego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Lwów.

fot. Kiki Garcia/cathopic.com

Podkreślił, że kraj przechodzi w tych dniach swoją Golgotę. Ukraińcy modlą się o pokój, ale zadają sobie jednocześnie pytania o sens tego cierpienia i źródło siły, która pozwala je przetrwać. Dzisiejsza niedziela jest w tradycji wschodniej nazywana Niedzielą Ukrzyżowania. Być może dzisiaj, patrząc na krzyż, znajdujemy odpowiedzi na dręczące nas pytania – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Dziś Chrystus jest ukrzyżowany, po raz kolejny, razem z Ukrainą. Łącząc nasze cierpienie z cierpieniem Chrystusa ukrzyżowanego, znajdujemy klucz do zrozumienia. W tradycji bizantyjskiej Krzyż Pański nazywany jest Drzewem Życiodajnym. Dziś, w tym piekle śmierci i wojny, Bóg chce ofiarować nam życie płynące z krzyża. Pragnę dziś podziękować wszystkim, którzy się z nami solidaryzują. Dziękuję burmistrzowi Londynu i wszystkim mieszkańcom tego miasta, którzy wyszli na ulice, aby okazać nam wsparcie. Dziękuję wszystkim, którzy dzięki naszym cierpieniom rozumieją, jak rodzić nowe życie w miejscu, gdzie mieszkają, gdzie walczą i budują swoje życie – powiedział abp Światosław Szewczuk.

KAI, vaticannews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę