Nasze projekty

Abp Szewczuk o sytuacji Ukrainy: wiemy, że w naszej biedzie i walce nie jesteśmy sami

"Wiemy, że w naszej biedzie i walce nie jesteśmy sami. Nie walczymy samotnie. Jest z nami Kościół Chrystusowy i wielka rodzina chrześcijańskich narodów" – mówił w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk.

fot. Karollyne Hubert/Unsplash

Mówiąc o znaczeniu pocieszania strapionych, podkreślił znaczenie pomocy, jaką otrzymują dziś Ukraińcy ze strony Kościoła katolickiego na całym świecie, w tym od watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików w swoim codziennym orędziu wojennym przyznał, że bardzo ważne jest, aby otwarcie stawać po stronie Ukrainy, także poprzez informowanie co tam się dzieje. Jak mówi, wszystko to staje się pocieszeniem i nadzieją dla strapionego narodu ukraińskiego. Abp Światosław Szewczuk podkreślił jednak, że z chrześcijańskiego punktu widzenia prawdziwym pocieszycielem jest Duch Św.

„Ale Ukraina się broni, Ukraina walczy”

Ostatniego dnia i nocy na wschodniej Ukrainie toczyły się ciężkie i krwawe walki. Region doniecki i ługański stoją w ogniu. Nadal trwa tak zwany rakietowy terroryzm. Rosyjskie rakiety uderzały w obwód czernihowski i lwowski. Obwód odesski jest ostrzeliwany rakietami z Morza Czarnego. Ale Ukraina się broni, Ukraina walczy. Martwi nas jednak trudna sytuacja, w jakiej na skutek wojny znalazł się nasz kraj – mówił w wystąpieniu abp Szewczuk.

Reklama

Jak podają oficjalne dane ONZ, jeśli wojna będzie się dalej przedłużać, to 9 na 10 Ukraińców znajdzie się poniżej progu ubóstwa. Ukraina już straciła większość swego gospodarczego potencjału. Brakuje paliw. Zmniejsza się pomoc humanitarna. Dlatego solidarność i wzajemna pomoc odgrywają kluczową rolę dla walczącego narodu – podkreślił.

Warunkiem prawdziwego pocieszenia jest usunięcie przyczyny smutku. Dla Ukrainy prawdziwym pocieszeniem będzie jej zwycięstwo. Chwila, kiedy Pan otrze łzy z oblicza dzieci, matek i ojców Ukrainy nastanie wtedy, kiedy ostatni wróg zostanie wygnany z naszej Ojczyzny. Dziś błagamy Ducha Św., aby dał nam siłę wytrwania, aby Duch Św. Pocieszyciel przyniósł na Ukrainę pokój – dodał.

pa, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę