Abp Szewczuk: na ich miejscu, w tym masowym grobie, mógłby być każdy z nas

"Serce boli widząc oznaki nieludzkich tortur: ludzie z postrzelonymi i złamanymi kończynami, z powyrywanymi paznokciami, ze związanymi rękami. A to zwykli, cywilni ludzie" - powiedział arcybiskup Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

fot. Mariupolnow/ Illia Ponomarenko/Twitter.com

Dzisiaj jest 5 maja 2022 roku, a Ukraina przeżywa 71. dzień ogólnonarodowej konfrontacji przeciwko nieludzkiej, brutalnej rosyjskiej agresji na naszą Ojczyznę. Czując dynamikę tej wojny i słuchając opinii, które słyszane są wszędzie, rozumiemy, że intensywność działań wojennych narasta. Wróg próbuje za wszelką cenę wkroczyć w głąb Ukrainy, ale ukraińska armia się broni – powiedział zwierzchnik UKGK.

Zaznaczył, że ponownie, wiele części Ukrainy zostało ostrzelanych przez rosyjskie pociski. Dziś rano ukraiński Kramatorsk znalazł się pod ostrzałem i 25 osób zostało rannych. Wszyscy modlimy się za nasz Mariupol, za bohaterski Azowstal, za cywilów i wojskowych, którzy desperacko stawiają opór rosyjskim najeźdźcom. Rzeczywiście, cała światowa społeczność próbuje ratować ludzkie życie w miejscu, które wróg zamienił w wielki cmentarz – powiedział abp Szewczuk.

„Na ich miejscu, w tym masowym grobie, mógłby być każdy z nas”

Zwrócił uwagę, że każdego dnia odkrywane są nowe masowe groby, zwłaszcza na terenach wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej. Serce boli widząc oznaki nieludzkich tortur: ludzie z postrzelonymi i złamanymi kończynami, z powyrywanymi paznokciami, ze związanymi rękami. A to zwykli, cywilni ludzie. Na ich miejscu, w tym masowym grobie, mógłby być każdy z nas. Dlatego modlimy się za wszystkich niewinnie zabitych i robimy wszystko, aby ratować ludzkie życie – powiedział zwierzchnik UKGK.

Reklama
Reklama

Gdzie w tych strasznych krwawych czasach brać siłę, a nie rozpacz? I czy ewangeliczne błogosławieństwo radości, o której mówi Ewangelia, jest dla nas możliwe tu i teraz? – pytał abp Szewczuk zastanawiając się nad tym i ujawniając sens takiej radości.

Dzisiaj, pośród tej rozpaczy i bólu, chciałbym zastanowić się nad ostatecznym ewangelicznym błogosławieństwem, które brzmi jak zachęta i błogosławieństwo, które podsumowuje wszystkie ewangeliczne błogosławieństwa dotyczące Bożego działania w człowieku. Ta błogosławieństwo mówi: „Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”. Nie jest nam dzisiaj łatwo, nawet celebrując Wielkanoc, radować się i dobrze się bawić. Wręcz przeciwnie, chcemy być smutni i płakać. Jednak czujemy, że ta radość, o której Jezus Chrystus mówi nam jako o błogosławieństwie, nie jest tylko ludzkimi emocjami czy rozrywką. Jest to radość z obecności Królestwa Niebieskiego między nami i wiecznego, szczęśliwego życia człowieka jako nagrody. Ta nagroda, która w pełni będzie w niebie, nie jest dla nas czymś odległym i nieznanym – mówił abp Szewczuk.

„Bóg jest po naszej stronie”

Zwrócił uwagę, że Królestwo Niebieskie jest stworzone tutaj i między nami, a w mrocznych czasach staje się widoczne, zwłaszcza objawia się relacjach ludzi między sobą i z Bogiem. Mamy już to jako depozyt, jako ziarno, które być może jeszcze nie wpadło w ziemię, gdzie umrze i narodzi się. Jednak to ziarno już tam jest, a uczucie obecności niebiańskiej mocy, życie Boże tutaj, między nami, w tej dolinie łez, pośród smutku śmierci, jest przyczyną naszej radości. Mamy nadzieję na pełnię tego, co już mamy. Cieszymy się, że Pan Bóg już rozpoczął swoje dzieło, swoją obecność i ustanowił swoje królestwo tutaj, na ziemi, wśród nas. Dlatego jesteśmy wezwani do budowania i szerzenia tej radości. Radość będzie w niebie i musimy do niej dążyć – powiedział abp Szewczuk i dodał: Ukraina i Ukraińcy są dziś uczestnikami wielkiej walki ze złem, a Bóg jest po naszej stronie.

Reklama
Reklama

Zwierzchnik UKGK na zakończenie wezwał: Umacniajmy siebie i siebie nawzajem mocą Bożą, ewangelicznymi błogosławieństwami, które rozważaliśmy przez ostatnie dziewięć dni. Niech Bóg dopełni w nas dzieło, które już rozpoczął. Niech dopełni i objawi w naszym narodzie ukraińskim zwycięstwo nad śmiercią, nad diabłem, jego sługami i aniołami, które już rozpoczął, wstając z grobu. Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Niech Bóg błogosławi ukraińską armię! Boże, umocnij nas wszystkich w duchu! Ześlij na nas Twojego Ducha Świętego, Ducha radości, do naszych serc, aby Twoja niebiańska radość była naszą niezwyciężoną siłą, która stanie się naszą twierdzą i poprowadzi nas do zwycięstwa!

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę