Abp Marek Solczyński nuncjuszem apostolskim w Turcji

Papież Franciszek mianował dziś nuncjuszem apostolskim w Turcji abp. Marka Solczyńskiego, arcybiskupa tytularnego Cezarei Mauretańskiej, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Tanzanii – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

fot. Oskarjuc - Praca własna/CC BY-SA 3.0/wikipedia.org

Urodzony 7 kwietnia 1961 w Stawiszynie watykański dyplomata przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1987 z rąk kard. Józefa Glempa. Po dwóch latach pracy duszpasterskiej w archidiecezji warszawskiej, w 1989 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Równocześnie studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie obronił doktorat z prawa kanonicznego.

W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej jest od 1 kwietnia 1993, pracując w tym czasie w przedstawicielstwach papieskich w Paragwaju, Rosji, przy ONZ w Nowym Jorku, Stanach Zjednoczonych, Turcji, w Czechach i Hiszpanii. 26 listopada 2011 Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Gruzji i arcybiskupem tytularnym. Był także akredytowany w Armenii i Azerbejdżanie. Natomiast 25 kwietnia 2017 papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Tanzanii. 2 lutego 2022 w święto Ofiarowania Pańskiego został mianowany przez Franciszka nuncjuszem apostolskim w Turcji.

Zna języki francuski, angielski, hiszpański, rosyjski i czeski.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę