Nasze projekty

Abp Gänswein zniszczył wszystkie prywatne listy Benedykta XVI

Arcybiskup Georg Gänswein zniszczył po śmierci papieża Benedykta XVI wszystkie jego prywatne listy. Zrobił to zgodnie z wolą papieża seniora, zapisaną w testamencie. Osobiście dokonał tego na niszczarce – zapewnił w wywiadzie dla gazety „Bild”.

fot. fot. print screen EWTN Polska/YouTube/Episkopat/Flickr

Jak wyznał abp Gänswein, dobre dwa miesiące po śmierci papieża-seniora „odczuwa ból i wielką pustkę”.

Jednocześnie podkreślił, że patrząc oczyma wiary jest spokojny. Towarzyszyłem papieżowi Benedyktowi do bram nieba. Mam nadzieję, że Piotr otworzył je dla niego. Benedykt jest teraz tam, gdzie chciał być, w radości wiary. To jest dla mnie wielka pociecha – wyznał abp Gänswein. Do tej pory modlił się za Benedykta, teraz modlił się do niego.

„Ważne jest, by zabrać głos”

Abp Gänswein zaprezentował we wtorek wieczorem w Monachium swoją książkę „Nic poza prawdą: Moje życie z Benedyktem XVI”, wydaną obecnie po niemiecku przez Herder-Verlag.

Reklama

66-letni arcybiskup powiedział gazecie Bild, że o książce rozmawiał z papieżem-seniorem Benedyktem XVI w październiku, zaledwie kilka tygodni przed jego śmiercią. Benedykt pytał wówczas, dlaczego jego wieloletni sekretarz planuje tę książkę. Powiedziałem: po śmierci Waszej Świątobliwości pojawią się publikacje, które prawdopodobnie będą twierdzić różne rzeczy – dlatego uważam, że ważne jest, by zabrać głos – podkreśla abp Gänswein.

Główna część spadku papieża seniora, jak książki i rękopisy, trafiła do „Instytutu Papieża Benedykta XVI” w Ratyzbonie.

Mniejsza część pozostaje w Watykanie, np. korespondencja z jego poprzednikiem. Sam papież-senior podarował mu niektóre pamiątki, na przykład tabernakulum i drewnianą figurę św. Augustyna, Ojca Kościoła które znajdują się obecnie w prywatnej kaplicy abp Gänsweina. Ponadto jest tam „bardzo piękny drewniany krzyż”, który sam Benedykt otrzymał dziesiątki lat temu.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę