Siedmiu niemieckich biskupów, w tym kard. Rainer Woelki z Kolonii poprosiło Stolicę Apostolską o wypowiedzenie się na temat propozycji episkopatu Niemiec, by umożliwić protestanckim współmałżonkom katolików przyjmowanie Komunii świętej.
Zgodnie z projektem wytycznych zatwierdzonych przez Niemiecką Konferencję Biskupów w lutym większością 2/3 głosów, małżonkowie protestanccy mogą przyjmować Komunię po „poważnym zbadaniu sumienia”, a także muszą „potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego” co do Eucharystii, pragnąc zakończyć „poważne cierpienie duchowe” oraz „zaspokoić głód Eucharystii”.
Pomimo zapewnień ze strony przewodniczącego konferencji, kardynała Reinharda Marxa, że nie jest to jakąkolwiek próbą zmiany doktryny Kościoła, wniosek głęboko podzielił biskupów niemieckich.
Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, potępił ten ruch jako „sztuczkę retoryczną” i stwierdził, że warunki wymienione w projekcie dokumentu nie mogą zostać spełnione, jeśli chcemy pozostawać wiernymi nauczaniu Kościoła.
Teraz siedmiu biskupów poprosiło o interwencję jego następcę, abpa Luisa Ladarię SJ. W trzystronicowym liście opublikowanym na łamach Kölner Stadt-Anzeiger mówią, że Niemiecka Konferencja Episkopatu może przekroczyć swoje kompetencje i poproszą Watykan o pomoc. List jest adresowany również do kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Oprócz kardynała Woelkiego list podpisali również abp Ludwig Schick z Bambergu oraz biskupi Konrad Zdarsa (Augsburg), Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Wolfgang Ipolt (Görlitz), Rudolf Voderholzer (Ratyzbona) i Stefan Oster (Passawa).
Przeczytaj również
Papież Franciszek wypowiadał się już kilka razy w podobnej kwestii. W 2015 roku zapytano go o to podczas wizyty w niemieckiej wspólnocie luterańskiej w Rzymie. Odpowiedział wówczas, że chociaż ma powszechnego pozwolenia na przyjęcie Eucharystii przez protestantów, decyzja musi być podejmowana przede wszystkim w sumieniu danego człowieka. Vatican Insider ocenia, że ta odpowiedź dawała furtkę dla możliwości przyjęcia Komunii przez protestanta na podstawie zbadania konkretnych przypadków.
Papież poruszył również tę kwestię w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” w paragrafie 247: „Odnośnie do wspólnego uczestnictwa w Eucharystii przypominamy, że «decyzję o dopuszczeniu, lub nie, niekatolickiej strony małżeństwa do komunii eucharystycznej winno się podjąć zgodnie z ogólnymi normami istniejącymi w tej dziedzinie, zarówno w odniesieniu do chrześcijan wschodnich, jak też do innych chrześcijan, uwzględniając przy tym tę szczególną sytuację przyjmowania sakramentu małżeństwa chrześcijańskiego przez dwie osoby ochrzczone. Chociaż małżonkowie w małżeństwie mieszanym mają wspólne sakramenty chrztu i małżeństwa, udział w Eucharystii może być tu tylko wyjątkowy i powinno się w każdym przypadku zachowywać normy podane niżej”.
KAI, ad