Nasze projekty

300 par butów na brzegu Dunaju. Upamiętniają ofiary zbombardowanego Teatru Dramatycznego w Mariupolu

W stolicy Węgier, Budapeszcie odbyła się akcja upamiętniająca ofiary rosyjskiego bombardowania na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Na brzegu Dunaju ustawiono 300 par butów ku pamięci co najmniej 300 kobiet, dzieci i osób starszych, które zginęły w czasie nalotu.

fot. Dmytro Kuleba/facebook.com

O akcji poinformował wczoraj na swoim facebooku Dmytro Kułeba, minister Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Dziś w Budapeszcie odbyła się akcja honorująca pamięć ofiar w Mariupolu, gdzie Rosja dokonała barbarzyństwa, jakiego Europa nie znała z czasów II wojny światowej. Akcja odbyła się w pobliżu pomnika 'Buty na brzegu Dunaju’, który honoruje pamięć węgierskich Żydów bezwzględnie eksterminowanych przez nazistów. Przed zabójstwem zmuszali oni ludzi do zdejmowania butów – napisał Dmytro Kułeba.

Dziś obok rzeźby z brązu pojawiło się 300 par znoszonych butów. Ku pamięci co najmniej 300 kobiet, dzieci i osób starszych zabitych przez rosyjską bombę lotniczą, zrzuconą przez nieludzi na schron w Teatrze Dramatycznym w centrum Mariupola – dodał.

Reklama

Minister zaznaczył w swoim poście, że osoby, które zorganizowały tę akcję w Budapeszcie zostały „zainspirowane przemówieniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego”, który w swoim przemówieniu podczas szczytu Unii Europejskiej mówił, że „okrucieństwa Rosjan w Mariupolu w XXI wieku, nie różnią się od okrucieństw nazistów w Budapeszcie w latach 1944-1945”.

To wezwanie odbiło się echem w sercach nie tylko Ukraińców, ale także wielu Europejczyków i Węgrów – podkreślił minister Kułeba.

pa, tvn24.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę