Zuchniewicz: uwięzienie było dla kard. Wyszyńskiego szkołą wolności, w ludzkim i duchowym wymiarze

"On najbardziej czuł się wolnym, będąc sługą Maryi i Jezusa, czyli Tych, którzy potrafili oddać swoją wolność, aby w większym stopniu ją później odzyskać" - mówił red. Paweł Zuchniewicz, autor książki „Prymas Wyszyński. Ojciec Wolnych Ludzi” wydanej przez Wydawnictwo Stacja7, w rozmowie z red. Michałem Kłosowskim w Poranku "Siódma9".

Fot. Zasoby Wydawnictwa Fronda

Jak patrzy się na biografię Prymasa Wyszyńskiego i jego doświadczenia przebywania w więzieniu to widać, że to zabranie wolności było dla niego szkołą wolności – zarówno w ludzkim, jak i duchowym wymiarze – mówił red. Zuchniewicz.

Zdaniem autora książki czas spędzony przez Prymasa Wyszyńskiego w więzieniu, był dla niego jednocześnie czasem ogromnego wzrostu wewnętrznej wolności. Prymas potraktował ten bardzo niekorzystny czas, jako czas wzrastania i rozwijania się. Bez względu na warunki zewnętrzne chciał być lepszym, dojrzalszym człowiekiem – podkreślał autor książki.

„On najbardziej czuł się wolnym, będąc sługą Maryi i Jezusa”

Prymas Wyszyński będąc w więzieniu stwarzał sobie plan na każdy dzień. Wiedział, że są rzeczy, na które nie ma wpływu, ale wiedział też, że w sytuacji, gdy mamy wpływ, to powinniśmy działać. To wtedy też poszerza się sfera wewnętrznej wolności – stwierdził rozmówca Michała Kłosowskiego.

Reklama
Reklama

Jak podkreślił, kard. Wyszyński „uzyskał pewną przestrzeń wolności w wierze”. Oddał się w niewolę Bogu, przez ręce Maryi. On najbardziej czuł się wolnym, będąc sługą Maryi i Jezusa, czyli Tych, którzy potrafili oddać swoją wolność, aby w większym stopniu ją później odzyskać – zauważył. Nadzieja ma sens, nie jest matką głupich – podsumował red. Zuchniewicz.

„Ojciec wolnych ludzi”. Nowa książka Stacji7

Książka Pawła Zuchniewicza „Ojciec Wolnych Ludzi” to serce projektu dla młodych „Wolni Ludzie”, który zachęca młodzież do odkrycia szczególnego znaczenia osoby kard. Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka, wolności, szacunku do Ojczyzny oraz budowania wolnej i niepodległej Polski. Projekt „Wolni Ludzie” jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

kh/Siódma9/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę