Nasze projekty

Zmiany w KEP. Biskupi wybiorą nowego sekretarza generalnego

Od 10 lat funkcję sekretarza generalnego KEP pełni bp Artur Miziński. Podczas rozpoczynającego się dziś zebrania plenarnego w Warszawie, biskupi wybiorą jego następcę.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W czasie trzydniowego 398. zebrania Konferencji Episkopatu Polski biskupi zajmą się też kwestią lekcji religii w szkole w kontekście zmian proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Episkopat zajmie się lekcjami religii

Aktualny stan rozmów w tym temacie między Zespołem roboczym ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole a MEN przedstawi biskupom bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zostanie również podjęta praca w grupach, aby w obradach znalazło się także miejsce na doświadczenie synodalności, które tak mocno podkreśla papież Franciszek – poinformował bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Episkopatu.

Bp Miziński zwrócił uwagę, że biskupi zajmą się również kwestią metodologii pracy zebrań plenarnych. Chcemy przyjrzeć się temu, czy tryb prowadzenia obrad, który funkcjonował do tej pory, jest adekwatny do obecnych wyzwań, czy też należałoby coś uzupełnić lub zmienić – zauważył.

Reklama

Biskupi wybiorą nowego sekretarza generalnego KEP

Bp Miziński zaznaczył, że to zebranie plenarne jest ważne również z uwagi na wybory sekretarza generalnego KEP. Po 10 latach sprawowania tej funkcji kończę moją pracę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Podczas najbliższego zebrania plenarnego zostanie wybrany mój następca, któremu już teraz życzę dużo sił i światła Ducha Świętego do wypełniania tej posługi – podkreślił.

PRZECZYTAJ: Czy sekretarzem generalnym KEP może być tylko biskup?

Ponadto zostaną podjęte sprawy dotyczące stanu prac nad przygotowaniem projektu dotyczącego formacji kapłańskiej, które zaprezentuje bp Damian Bryl. Z kolei ks. Mirosław Tykfer podzieli się doświadczeniem ze spotkania „Proboszczowie dla Synodu”, które odbyło się w Sacrofano pod Rzymem w dniach od 28 kwietnia do 2 maja.

Reklama

W drugim dniu zebrania plenarnego biskupi będą celebrować mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Okazją do uroczystej celebry jest przypadająca w tym roku 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem zebrania plenarnego odbędzie się spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego zostaną podjęte bieżące sprawy Kościoła w Polsce.

BP KEP, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę