Nasze projekty

Zełenski odznaczony polską nagrodą! „Za bohaterską obronę Ukrainy”

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego przyznała specjalną nagrodę prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu "za bohaterską obronę Ukrainy i wartości moralnych cywilizacji Zachodu, którym ten najwyraźniej nie jest w stanie dziś sprostać".

fot. Володимир Зеленський/Facebook

O przyznaniu nagrody Orła Jana Karskiego kapituła zdecydowała na posiedzeniu 25 lutego. W uzasadnieniu jej członkowie podkreślili, że „kwestia tragedii na Ukrainie ulega postępującej relatywizacji i braku jasnej postawy wobec tragedii narodu niszczonego w środku Europy”.

„Ma rację Wołodymyr Zełeński, kiedy w rozpaczy woła, że Ukraina pozostawiona została sama sobie”- czytamy w uzasadnieniu. „Gdyby Jan Karski żył, zapewne powtórzyłby to samo, co w przypadku rzezi bałkańskich, których społeczność międzynarodowe nie powstrzymała” – dodała kapituła.

„Uważajmy, aby grzech zaniedbania wobec Ukrainy nie musiał nas prześladować”

„Być może powtórzyłby swoje słowa z Międzynarodowej Konferencji Wyzwolicieli Obozów Koncentracyjnych, w październiku 1981 roku, kiedy mówił o postawie świata wobec zbrodni Holocaustu: „Moja wiara każe mi mówić, że ludzkość popełniła drugi grzech pierworodny, dopuszczając do Zagłady. Z nakazu lub zaniedbania, z samo narzuconej niewiedzy czy nieczułości, z egoizmu czy hipokryzji albo z zimnego wyrachowania. Ten grzech będzie prześladował ludzkość do końca świata. Prześladuje i mnie. Chcę, by tak zostało” – powiedział wówczas ten legendarny bohater ludzkości i żarliwy katolik” – przypomniała kapituła nagrody.

Reklama

Uważajmy, aby grzech zaniedbania wobec Ukrainy i dzielnego narodu nie musiał nas prześladować, tak jak grzech zaniedbania wobec Holocaustu – mówi członek kapituły, rabin profesor Abraham Skórka, bliski przyjaciel papieża Franciszka.

Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego w składzie m.in.: Dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, Rabin Prof. Abraham Skórka, Ks.Prof. Andrzej Szostek, Ks. Abp.Prof. Alfons Nossol, Ks.Prof. Alfred Wierzbicki, Prof. Julian Kornhauser, Aleksander Kwaśniewski, Abraham Foxman, Waldemar Piasecki.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę