Nasze projekty

„Władcy marionetek”. Podczas festiwalu teologicznego dyskutowano o sztucznej inteligencji

„Nie boję się maszyn, myślących jak ludzie. Boję się ludzi myślących jak maszyny” - mówił prof. Damian Leszczyński (UWr) podczas Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.

fot. rawpixel.com/freepik.com

W ramach II Warszawskiego Festiwalu Teologicznego w czwartek w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich odbył się wykład prof. dra hab. Damiana Leszczyńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Władcy marionetek. O ludziach, robotach i procedurach – regres myślenia”.

Podczas wykładu profesor zwracał uwagę na fenomen przeceniania osiągnięć technicznych w czasach, kiedy się one pojawiają. Dobrze to widać na przykładzie efektów specjalnych w filmach, które swego czasu robiły duże wrażenie na widzach, a dziś co najwyżej śmieszą.

Przykładem przecenianego współczesnego osiągnięcia, zdaniem filozofa, jest sztuczna inteligencja. Ulegamy złudzeniu, że komputer potrafi myśleć oraz że maszyna może przypominać ludzki umysł, tymczasem myślenie człowieka jest czymś absolutnie wyjątkowym, kreatywnym i polegającym w dużej mierze na intuicji. W efekcie wrażenia, jakie czyni na nas sztuczna inteligencja, próbujemy upodobnić nasze postępowanie do procedur maszyn oraz ulegamy nadmiernemu optymizmowi lub pesymizmowi w myśleniu o przyszłości ludzkości. Przecenianie sztucznej inteligencji sprawia, że zapominamy, że decydują rolę w jej kształtowaniu odgrywają ludzie: informatycy i programiści, którzy dzięki skupieniu naszej uwagi na maszynie mogą funkcjonować jak niewidzialni władcy marionetek. To oni przedstawiają ewentualne większe niebezpieczeństwo dla ludzkości niż sama sztuczna inteligencja – brzmiał wniosek wykładu prof. Leszczyńskiego.

Reklama

Dyskutanci skupili się na skutkach, jakie wywołuje sztuczna inteligencja w różnych dziedzinach wiedzy. Największymi optymistami okazali się przedstawiciele medycyny. Inni wskazywali na niebezpieczeństwa polegające na m.in. zaniku ciekawości poznawczej wśród młodych, coraz większych trudnościach w rozróżnianiu prawdy od fałszu itd. Wszyscy podkreślali rolę aksjologii i etyki w debacie nad rozwojem technologicznym ludzkości.

Co wydarzy się jeszcze w ramach Warszawskiego Festiwalu Teologicznego?

W ramach Warszawskiego Festiwalu Teologicznego w piątek 12 kwietnia odbędzie się kwietniowe spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy” na temat „Od Biblii do Uwielbienia. Poznaj Ducha Świętego””. Wykład wygłoszą s. prof. AKW Judyta Pudełko PDDM i ks. dr Mateusz Wyrzykowski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu.

Po wykładzie o godz. 19:30 w kościele akademickim św. Anny odbędzie się modlitwa uwielbienia prowadzona przez wspólnotę „Głos Pana”.

Reklama

Następnego dnia, w sobotę 13 kwietnia o godz. 9:30 w kościele seminaryjnym będzie celebrowana Msza Święta. Po niej o godz. 11:00 w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi rozpocznie się konferencja ks. prof. Roberta Woźniaka z UPJPII pt. „Co mówi Duch do Kościoła dzisiaj?”. Natomiast o godz. 13:30 w auli odbędzie się konferencja prof. UKSW Moniki Przybysz pt. „Neuroprzekaźnik w komunikacji międzyludzkiej”.

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 14 kwietnia o godz. 9:00 w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim przedmieściu odbędzie się Msza Święta „radiowa”. A o godz. 12:00 chętni udadzą się na pielgrzymkę na Jasną Górę.

akw, archwwa.pl, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę