Nasze projekty

Czy sztuczna inteligencja zdałaby maturę z języka polskiego? Zaskakujące wyniki

Dziennikarze portalu internetowego wydarzenia.interia.pl postanowili sprawdzić, czy ChatGPT poradziłby sobie z jednym z zadań tegorocznej matury z języka polskiego. Wniosek okazał się jeden: wypracowanie niezaliczone.

fot. frimufilms/freepik.com

W czwartek, 4 marca maturzyści w całej Polsce rozpoczęli swoje tegoroczne zmagania z maturą. Pierwszego dnia, czekał na nich egzamin pisemny z języka polskiego. Jak się okazuje ChatGPT nie zdałby egzaminu!

Portal internetowy wydarzenia.interia.pl postanowił sprawdzić jak ChatGPT poradziłby sobie z jednym z zadań z tegorocznej matury. Dziennikarze postanowili przeprowadzić test, dając sztucznej inteligencji do napisania jedno z wypracowań: „Człowiek – istota pełna sprzeczności”.

Sztuczna inteligencja otrzymała dokładnie takie same wytyczne jak maturzyści, dodatkowo mogła również liczyć na listę obowiązkowych lektur. Treść wypracowania napisanego przez ChatGPT można przeczytać >>>TUTAJ>>>.

Reklama

Na prośbę dziennikarzy portalu wydarzenia.interia.pl wypracowanie sprawdziła nauczycielka języka polskiego, pani Aleksandra Korczak. Już na wstępie zauważyła, że sztuczna inteligencja popełniła w napisanej pracy błąd kardynalny, który według Centralnej komisji Egzaminacyjnej oznacza brak znajomości lektury obowiązkowej.

Według polonistki drugi z przytoczonych przez ChatGPT przykładów także znajduje się na skraju błędu kardynalnego. Natomiast trzeci z przytoczonych argumentów został napisany „niespójnie i w sposób niezborny językowo, trudno zrozumieć, co <autor miał na myśli>” – wskazuje w rozmowie z interią.

Co więcej zgodnie z nową podstawą programową maturzyści w swoich wypracowaniach maturalnych muszą odnieść się również do wybranych kontekstów. Sztuczna inteligencja nie zrobiła tego w swoim wypracowaniu. Dodatkowo wnioski końcowe nie mają za wiele wspólnego z przedstawionymi rozważaniami. Według polonistki, pani Aleksandry Korczak takie wypracowanie nie mogłoby zostać zaliczone.

Reklama

wydarzenia.interia.pl, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę