Nasze projekty

W parafii Topola nie doszło do cudu eucharystycznego. Kuria wydała oświadczenie

Na posadzce kościoła parafialnego w Topoli znaleziono komunikant, który po umieszczeniu w specjalnym naczyńku przybrał barwę ciemnoczerwoną. Jak czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu kurii kieleckiej, wydarzenie to "nie miało charakteru nadprzyrodzonego”.

fot. Hopefootage/cathopic.com

Kuria biskupia w Kielcach wydała dzisiaj specjalny komunikat w sprawie wydarzeń, do których doszło 27 listopada 2022 r. w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Topoli. Dokument podpisał wikariusz generalny bp Andrzej Kaleta.

„Zespół specjalistów jednomyślnie stwierdził, że na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej” – czytamy w komunikacie.

Jak dodano, w związku z uzyskanymi wynikami „należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego”.

Reklama

Próbka komunikantu i woda z naczynka zostały poddane specjalistycznemu badaniu

Biskup kielecki Jan Piotrowski 6 grudnia 2022 r. powołał komisję do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego. Komisja przesłuchała osoby, które miały wiedzę o wydarzeniu i podjęła decyzję o przewiezieniu vasculum z komunikantem z parafii Topola do tabernakulum w kaplicy znajdującej się w domu biskupim.

Następnie, w wyniku przeprowadzonego dochodzenia, Komisja 16 stycznia 2023 r., zdecydowała o oddaniu próbki komunikantu i wody znajdującej się w naczyńku do specjalistycznego badania. 17 marca 2023 r. materiał został przekazany do Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Topola to niewielka parafia o charakterze rolniczym, licząca mniej niż tysiąc osób, położona w dekanacie skalbmierskim, w powiecie Kazimierza Wielka. Wydarzenie było szeroko komentowane w mediach. Tuż po zdarzeniu kuria w Kielcach wydała oświadczenie, podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej ks. Łukasza Zygmunta, w którym zalecano spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

Reklama

ZOBACZ: Komunikant zmienił barwę po włożeniu do naczynia z wodą. Kuria odniosła się do wydarzeń w Topoli

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę