Nasze projekty

Uroczystości żałobne Żołnierzy Wyklętych

Na warszawskich Powązkach rozpoczęły się uroczystości żałobne i pochówek 35 Żołnierzy Niezłomnych. Szczątki 35 ofiar stalinowskiego totalitaryzmu spoczną w panteonie-mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych na cmentarzu wojskowym

W panteonie spoczną między innymi: Hieronim Dekutowski „Zapora”, Bolesław Kontrym „Żmudzin”, Tadeusz Pelak „Junak” i Władysław Borowiec „Żbik”. Wszyscy zostali zamordowani w więzieniu mokotowskim. Przez wiele dziesięcioleci miejsce ich pochówku nie było znane, dopiero prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej badania historyczne pozwoliły na odnalezienie i identyfikację szczątków. Z bezimiennych mogił w kwaterze „Ł” na Powązkach ekshumowano około 200 szczątków około 200 osób, do tej pory zidentyfikowano 40.
Prace badawcze będą jeszcze prowadzone, ponieważ nadal nie odnaleziono miejsca pochówku najbardziej znanych postaci polskiego oporu przeciwko komunizacji Polski: rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Fieldorfa „Nila” i pułkownika Łukasza Cieplińskiego.


IAR/jp/buch

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę