Nasze projekty

[TYLKO U NAS] Rzecznik episkopatu: „Doszło do złamania prawa w Polsce”

„Jeśli działania, które podjęliśmy okażą się nieskuteczne jesteśmy gotowi złożyć odpowiednie dokumenty i odpowiednie petycje do instytucji międzynarodowych”– mówi w rozmowie ze Stacją7 ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski.

fot. Jakub Krzyżak/Stacja7

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski (KEP) przekazało Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego petycję z prośbą o wystąpienie z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności trybu wydania rozporządzenia Minister Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r.

ZOBACZ>>> Episkopat reaguje na zmiany ws. lekcji religii w szkole. Skierował petycje do Sądu Najwyższego

Działania rządu bezprawne?

Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP zapowiada, że brak reakcji ze strony władz spotka się ze zdecydowaną reakcją Kościoła.

Reklama

Mamy do czynienia z takimi posunięciami rządowymi, które delikatnie mówiąc mają wady prawne, żeby nie powiedzieć, że są bezprawne. Zdajemy sobie sprawę, że mimo tych zgłoszonych przez nas wątpliwości prawnych, które zostały dzisiaj przesłane do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, możemy się spodziewać, że nie będzie reakcji, która odpowie pozytywnie, zgodnie z naszymi oczekiwaniami na to działanie. Jeśli okaże się, że działanie to, które podjęliśmy jest nieskuteczne, mamy inne sposoby – tłumaczy Gęsiak i dodaje – Jesteśmy gotowi złożyć odpowiednie dokumenty i odpowiednie petycje do instytucji międzynarodowych, ponieważ doszło do złamania prawa w Polsce.

„Wolą większości rodziców w tym kraju jest, by lekcja religii pozostała w szkole”

Ks. Gęsiak zaznaczył w rozmowie z naszym portalem, że mimo okresu wakacyjnego wierni oddolnie organizują się w różnego rodzaju akcje mające na celu obronę religii w szkołach.

Chociażby ostatnia akcja zainicjowana przez tygodniki katolickie, pod którą tylko w Internecie już prawie 40 tysięcy osób się podpisało, nie licząc petycji wysłanych drogą pocztową do ministerstwa. To nie jest tak, że to jest sprawa duchowieństwa i nikogo więcej – zaznaczył rzecznik KEP.

Reklama

PRZECZYTAJ>>> Obowiązkowe lekcje religii. Tak wygląda to w Europie

Według nowych przepisów od 1 września w grupy zajęciowe na lekcjach religii będzie można łączyć dzieci z różnych klas i z różnych poziomów edukacji. Rozporządzenie zostało wydane jedynie po konsultacjach ze stroną kościelną, a nie w porozumieniu. Ministerstwo Edukacji zapowiada, że w przyszłym roku – 2025 religia zostanie już odgórnie ograniczona do jednej tygodniowo.

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja