Nasze projekty

Trwają rekolekcje biskupów na Jasnej Górze

„Odpowiedzialność pasterzy” - to temat tegorocznych, czterodniowych rekolekcji biskupów na Jasnej Górze. Zwyczaj wspólnych ćwiczeń duchowych trwa tam od 1950 r., a wprowadził go Prymas Wyszyński.

fot. Episkopat News/flickr.com

Rekolekcje dla biskupów są organizowane raz w roku. W praktykach rekolekcyjnych na Jasnej Górze uczestniczy prawie cały Episkopat Polski. Rozpoczęły się one we wtorek wieczorem tradycyjnie od zaśpiewania hymnu do Ducha Świętego Veni Creator.

Czterodniowe rekolekcje na temat „Odpowiedzialność pasterzy” głosi jezuita ks. prof. Henryk Pietras, patrolog, bizantynolog, profesor nauk teologicznych, wykładowca papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie i Collegium Bobolanum w Warszawie, autor książek dotyczących pierwszych wieków Kościoła. Ostatnio ukazały się dwie jego publikacje poświęcone herezjom w Kościele: „Herezje” (2019) i „Ortodoksja i herezje. Historia szukania prawdy w pierwszych wiekach Kościoła” (2022).

ZOBACZ: Zaskoczona? Przerażona? Szczęśliwa? Jak wyglądało Zwiastowanie? Niezwykły wernisaż współczesnych malarzy

Reklama

Biskupie rekolekcje potrwają do piątku

Nauki rekolekcyjne będą głoszone w Domu Pielgrzyma, który w tym czasie będzie zamknięty dla gości. Podczas czterodniowych rekolekcji rekolekcjonista wygłosi 8 nauk. Dzisiaj w środę biskupi wysłuchają trzech kolejnych: „Siedmiu braci machabejskich i ich matka” (II), „Miejsca religii i wiary w hierarchii wartości” (III), „Rola pasterzy: żniwiarze czy siewcy?” (IV).

W czwartek rekolektanci usłyszą naukę o „Niebezpiecznej «walce ze złem»” (V); następnie poświęconą patronowi dnia: „Klemens Rzymski i problem zawiści w Kościele” (VI) oraz rozważanie na podstawie Księgi Zachariasza – „O pasterzach uciskających owce” (VII).

W ostatni dzień rekolekcji, w piątek, wydarzenie z Ewangelii Łukasza o wypędzeniu przekupniów ze Świątyni Jerozolimskiej będzie punktem wyjścia do rozważania o „Oczyszczeniu świątyni z rzeczy zbędnych” (VIII).

Reklama

PRZECZYTAJ: „Wiesz, czego jeszcze ci potrzeba…?” 7 bardzo osobistych i poruszających rozważań ks. Piotra Pawlukiewicza

Każdy dzień jasnogórskiego skupienia rozpoczyna się Mszą świętą z Jutrznią, a kończy Apelem Jasnogórskim o 21.00. W ciągu dnia zaplanowano modlitwy brewiarzowe, czas na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, a w czwartek na sakrament pokuty i pojednania.

Na zakończenie, w Kaplicy Matki Bożej, zostanie odprawiona Msza święta za zmarłych w ostatnim roku biskupów, której przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak.

Reklama

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych praktyk rekolekcyjnych wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w 1950 roku.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę