Nasze projekty

Tomasz Komenda otrzyma rekordowe odszkodowanie. Jest decyzja sądu

Opolski sąd przyznał Tomaszowi Komendzie 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania 18 lat niesłusznego więzienia. Został skazany za zbrodnię, której nie popełnił.

Komenda został skazany w 2004 roku na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty w noc sylwestrową 1996 roku w Miłoszycach. Jednak po latach śledztwo wykazało, że nie popełnił tej zbrodni.

Po 18 latach spędzonych w więzieniu Komenda został uniewinniony w 2018 roku przez Sąd Najwyższy. Za każdy rok spędzony w więzieniu domagał się 1 miliona złotych odszkodowania, czyli w sumie 18 milionów.

Dziś sąd w Opolu przyznał Komendzie zadośćuczynienie w wysokości 12 mln oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania za 18 lat niesłusznego więzienia.

Reklama
Reklama

Zacznę żyć, tak jak powinienem żyć od samego początku. Ktoś ukradł to, co ukradł i skończyło się, jak się skończyło – powiedział dziennikarzom na korytarzu sądu. Komenda przyznał, że przez 18 lat, które spędził w więzieniu, trzy razy próbował odebrać sobie życie.

Sąd, ustalając wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, wziął pod uwagę m.in. 42 inne wyroki, jakie zapadały w polskich sądach w podobnych sprawach. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny.

Sprawa zbrodni z 1996 roku wciąż jest wyjaśniana. We wrześniu 2020 roku sąd we Wrocławiu skazał Ireneusza M. oraz Norberta B. za zabójstwo 15-latki na 25 lat więzienia.

Reklama
Reklama

Spotkał się z papieżem Franciszkiem

W 2018 roku Komenda został przyjęty wraz z rodziną na prywatnej audiencji przez Franciszka. Po wysłuchaniu historii mężczyzny papież był nią wyraźnie poruszony. Objął i przytulił polskiego byłego więźnia i rozdał całej rodzinie różańce. Po spotkaniu Tomasz Komenda został zaproszony na obiad w domu kard. Konrada Krajewskiego, który ugotował… były więzień Enzo, podopieczny papieskiego jałmużnika, bezdomny, wcześniej odsiadujący wyrok przez 20 lat. Również on był wyraźnie poruszony historią Polaka. Ja przynajmniej miałem za co siedzieć. A ten chłopak – jeszcze skazany za to, za co był skazany – miał tam na pewno piekło, bo wiem jak się traktuje w więzieniu skazanych z wyrokiem takim jak Tomasz – powiedział.

ZOBACZ TEŻ: Papież przyjął prywatnie Tomasza Komendę

kh/RMF24/wp.pl/Stacja7

Reklama

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite