Nasze projekty

Ruszyły zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Dominikańską na Jasną Górę

Pod hasłem „Idźcie i głoście” 3 sierpnia wyruszy z bazyliki św. Trójcy w Krakowie piesza pielgrzymka dominikańska na Jasną Górę. Do udziału w pielgrzymce można się zgłaszać wyłącznie drogą internetową. Zapisy trwają do 17 lipca.

fot. unsplash

Tegoroczne hasło pielgrzymki celowo jest powtórzeniem hasła z 2021 roku. Jest „pomostem” między dwoma jubileuszami: zeszłorocznym 30-lecia istnienia Pielgrzymki Dominikańskiej, a tegorocznym 800-lecia przybycia Braci Kaznodziejów do Polski.

Nowa grupa “Rafael”

Na dominikański szlak wyruszają różne grupy. Pierwszy raz w historii Pielgrzymki Dominikańskiej będzie szła grupa “Rafael”. Skierowana jest do osób w wieku od 25 do 40 lat.

W tej grupie chcemy skupić się na budowaniu bliskości i wierności z Bogiem i z drugim człowiekiem, odkrywając również swoje powołanie. Zapraszamy osoby szukające swojego miejsca na ziemi, chcące rozpoznać działanie Boga i uwrażliwić się na Jego głos, aby podejmować w swoim życiu odważne decyzje” – piszą dominikanie.

Reklama

Dla młodzieży

Wśród pielgrzymkowych grup jest Dziewiętnastka, czyli grupa młodzieży szkół średnich. Idzie na czele pielgrzymki, mogą w niej uczestniczyć osoby w wieku 15-20 lat. Starsi, zwłaszcza maturzyści i studenci, mogą zapisać się do jednej z dwóch grup Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”.

 Z dominikanami na Jasną Górę idzie również grupa dorosłych oraz dwie grupy rodzinne.

Grupy dla osób spragnionych ciszy 

Pokutnego charakteru wędrówki pielgrzymkowej można doświadczyć w grupie Pokuta. Podczas drogi zachowywane jest całkowite milczenie, a ciszę przerywają jedynie tradycyjne modlitwy Kościoła oraz konferencje. Podczas drogi uczestnicy mają czas na osobistą modlitwę oraz medytację Słowa Bożego. Pokutny charakter grupy wyraża się również w rezygnacji ze spania na kwaterach. Uczestnicy korzystają przede wszystkim z noclegów pod namiotami. Z Pokutą mogą pójść wszyscy w wieku 18-40 lat.

Reklama

Spragnieni ciszy mogą dołączyć do grupy o nazwie “Cisza”. Idzie ona na końcu pielgrzymki. W drodze są nabożeństwa, pieśni, konferencje, a także odcinki w ciszy z konkretnym tematem do przemyślenia i przemodlenia. W drodze można się spowiadać, ale nie można rozmawiać.

Wyjątkowy rodzaj rekolekcji w drodze

Charakter odcinków jest odmienny w zależności od grupy, w której się pielgrzymuje. Częstą praktyką jest modlitwa różańcowa, Godzinki oraz brewiarz. Pielgrzymka jest formą rekolekcji, więc każdego dnia głoszona jest konferencja.

Zapisy do 17 lipca

Zapisy na pielgrzymkę dominikańską odbywają się wyłącznie za pomocą formularza na stronie internetowej: pielgrzymka.dominikanie.pl. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego, miejsce zostaje zarezerwowane na 4 godziny. Należy w tym czasie opłacić rejestrację – jest to możliwe jedynie poprzez system płatności elektronicznych. Dopiero zaksięgowanie wpłaty jest równoznaczne z poprawnym ukończeniem procesu zapisu. Na pielgrzymkę można się zapisać do 17 lipca.

Reklama

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 roku. Wcześniej jako słynna grupa Dziewiątka, organizowana przez Duszpasterstwo Akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. Dziewiątka przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki.

mg, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę