Ruszyły Dni Młodych Paradiso! „Odpowiedź na potrzebę budowania wspólnoty”

Już dziś, 28 czerwca w Gostyniu na Świętej Górze, rozpoczyna się kolejna edycja Dni Młodych Paradiso. Na zaproszenie Księży Filipinów oraz Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży Jordan w Poznaniu, do Gostynia przyjechało setki młodych ludzi z całej Polski, artyści, zaproszeni goście oraz biskupi, wśród których w tym roku m.in. abp Grzegorz Ryś.

zdjęcie ilustracyjne/fot. amorsanto/cathopic.com

Dni Młodych Paradiso to wyjątkowa propozycja wakacyjnego spotkania dla młodzieży z Archidiecezji Poznańskiej i nie tylko. Miejscem wydarzenia jest klasztor księży Filipinów i sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu, a organizatorami i kustoszami są Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu oraz Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan.

Święta Góra skupia młodych ludzi jako odpowiedź na ich potrzebę spotkania się z drugim człowiekiem, zawiązywania nowych relacji, budowania wspólnoty. Jest to również miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą zbliżyć się do Boga, znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, a także rozwijać zainteresowania i czerpać radość z tworzonej wspólnoty.

Bazylika Świętogórska jest ważnym miejscem kultu maryjnego archidiecezji, ta przepiękna barokowa świątynia w 2008 roku zdobyła miano Pomnika Historii. Kompleks klasztorny księży Filipinów przyjmuje gości gromadzących się na rekolekcjach oraz sprawuje opiekę nad pielgrzymami. Święta Góra jest znanym centrum kultury dzięki organizowanym koncertom, a sławę osiąga dzięki organizacji od 2006 roku Festiwalu Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”.

Reklama

Pięć dni pełnych wartościowych spotkań i atrakcji

Archidiecezjalne Dni Młodych Paradiso to wydarzenie cykliczne, które od 2017 roku gromadzi kilkuset uczestników i łączy w sobie charakter religijny, kulturalny oraz edukacyjno-integracyjny. Paradiso zahacza także o aspekt interkulturowy, gdyż spotkanie cechuje otwartość na gości spoza granic kraju, m. in. z Danii, Ukrainy czy Kazachstanu. Założeniem inicjatorów spotkania jest stworzenie miasteczka młodych, gdzie będą mogli ciekawie i owocnie rozpocząć wakacje, budować płaszczyznę pokoleniowego i kulturowego dialogu oraz tworzyć odpowiedzialną wspólnotę w duchu radości i wzajemnej troski.

Dni Młodych w Gostyniu odbywają się w charakterze zbliżonym do Światowych Dni Młodzieży, zapoczątkowanych w 1985 roku przez papieża Jana Pawła II, które ostatnio miały miejsce w Panamie w 2019 roku, a uprzednio w Krakowie w 2016 roku. Celem spotkania Paradiso jest stworzenie młodemu pokoleniu przestrzeni do dzielenia się wiarą i doświadczeniem Boga, odkrywaniu swoich talentów, a także poznawania różnorodności kulturowych i odnajdywaniu jedności oraz przeżywania radości ze spotkania. Paradiso 2022 obejmuje pięciodniowy pobyt, podczas którego odbywają się integralne spotkania, konferencje i panele dyskusyjne. W planie znajdują się również warsztaty tematyczne, gry i spotkania integracyjne oraz kulturalne.

W tym roku po raz pierwszy pojawi się kino plenerowe

Organizatorzy zapewniają atrakcyjny i urozmaicony program, który w integralny sposób wpływa na rozwój duchowy, kulturalny i osobowościowy. Uczestnicy mogą wziąć udział w licznych zajęciach rozwijających pasje i zamiłowania. Wśród nich występują warsztaty sportowe, muzyczne, plastyczne, teatralne, ekologiczne, rękodzielnicze, kreatywne i wiele innych. W tym roku ciekawym punktem spotkania jest terenowa Gra Świętych, a jako nowość na Paradiso 2022 pojawi się letnie kino plenerowe.

Reklama

Paradiso to codzienne spotkanie i konferencje z zaproszonymi biskupami. W poprzednich edycjach gościli m. in. Abp Zbigniew Stankiewicz – arcybiskup metropolita z Rygi, abp Metropolita krakowski Marek Jędraszewski, Bp Marek Solarczyk, Bp Edward Dajczak, Bp Łukasz Buzun, Bp Damian Bryl, Bp Piotr Turzyński. W tegorocznym Paradiso prelekcje dla młodzieży wygłoszą Abp Metropolita łódzki Grzegorz Ryś, Abp koadiutor archidiecezji katowickiej Adrian Galbas, Bp pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny oraz Bp Szymon Stułkowski z Archidiecezji Poznańskiej.

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie znanych influencerów

Podczas Paradiso młodzi ludzie uczestniczą w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiadają o osobistym doświadczeniu działania Boga w ich życiu, a podczas prelekcji oraz debaty zgłębiają podjęte tematy. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielili się już dziennikarka i prezenterka telewizyjna – Patrycja Hurlak, znani bloggerzy – Monika i Marcin Gomułkowie, prezenter telewizyjny Michał Pax Bukowski, ewangelizator i charyzmatyk Marcin Zieliński, psycholog i moderator procesów kreatywnych – Dawid Radomski.

W tym roku uczestnicy usłyszą wyjątkowe świadectwa wiary, o których opowiedzą: Maja i Krzysztof Sowińscy, Weronika – Z Bogiem sprawa, Jagoda Kwiecień oraz Marek Teologicznie. W trakcie Paradiso 2022 w ramach zajęć grupowych „Księga” odbędą się spotkania ze Słowem Bożym, na których młodzież będzie mogła rozważać teksty usłyszane na konferencjach oraz świadectwach. Poprowadzą je zaprzyjaźnione siostry zakonne. Stworzona zostanie również przestrzeń na indywidualną rozmowę z duchownymi.

Reklama

Młodzi będą mogli wziąć udział w Paradisco

Nieodłącznym elementem integrującym społeczność Dni Młodych są koncerty muzyczne i zabawy taneczne. Dotychczas Paradiso odwiedzili Monika Kuszyńska, zespoły: TGD, Soudarion, Pinokio Brothers oraz znany raper TAU. W tegorocznym wydarzeniu młodzi będą mogli wziąć udział w Paradisco, które poprowadzi s. Katarzyna Katarzyniak i DJ Goatie oraz w koncercie zespołów Kana oraz Dilerzy Miłości. Od początku spotkania uczestnikom towarzyszyć będzie zespół Chór i Orkiestra Jordan, tworząc oprawę muzyczną codziennych Eucharystii. Zespół wystąpi także na zwieńczającym cały projekt koncercie wielbieniowym, który poprowadzi Krzysztof Sowiński. Spotkanie Paradiso w poprzednich edycjach zostało objęte m.in. Patronatem Honorowym przez Rzecznika Praw Dziecka RP, przez Konferencję Episkopatu Polski oraz przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Stanisława Gądeckiego.

Wydarzenie adresowane jest szczególnie do osób młodych w wieku 15-30 lat, do ich opiekunów, księży, kleryków, sióstr zakonnych, zakonników. Do udziału zapraszamy także wolontariuszy oraz wszystkie inne osoby chcące doświadczyć wspólnoty.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu można odnaleźć na stronie internetowej: paradiso.org.pl.

materiały prasowe/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę