Prawosławni biskupi na Boże Narodzenie: Przeżywamy podstępny czas

Doświadczenie, które przyniósł koronawirus, dodatkowo przyczynia się do duchowego liberalizmu, strachu i ochłodzenia wiary - napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). - Podstępny czas, podstępne dni – opisują obecny czas w liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzić będą 7 stycznia.

„Cerkiew, jak statek na morzu, unosi się na szalejącym morzu życia ku zbawieniu, zewsząd przytłoczony przebiegłością sił zła (2Tes 3,2), pośród wielu niebezpieczeństw i trudności, pamiętając jednak o słowach apostoła Jana Teologa, że cały świat pogrążony jest w złu (1J 5,19)” – czytamy w liście.

W przesłaniu do duchowieństwa, mniszek i wszystkich wiernych biskupi ubolewają, że „duchowe rozluźnienie społeczeństwa sprzyja pokusom szatana” oraz, że widać obojętność wobec własnej Cerkwi oraz wiary i pobożności przodków.

„Im trudniejsze są okoliczności, tym bardziej należy wierzyć, że Chrystus jest najmądrzejszym i najpotężniejszym Sternikiem na statku swojej Cerkwi” – napisali biskupi PAKP.

Reklama
Reklama

Wdzięczność za dobro

Duchowni wyrażają też wdzięczność Bogu za dobro, jakiego prawosławna Cerkiew w Polsce doświadczyła w minionym roku. Wymienili tu m.in. kanonizację Męczenników Podlaskich, budowę i remonty wielu świątyń na czele z cerkwią Świętej Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie, odbudowę żeńskiego monasteru w Turkowicach i budowę cerkwi-pomnika Męczenników Podlaskich w Zaleszanach.

Niech Nowy Rok „Łaski Pańskiej” będzie dla nas wszystkich, naszej Cerkwi, Ojczyzny błogosławiony przez Boga, wypełniony pokojem i dostatkiem – napisali na koniec prawosławni hierarchowie.

List podpisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z abp. Sawą, Metropolitą Warszawskim i Całej Polski.

Reklama
Reklama

W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest „opóźniony” o 13 dni.

Niektóre jednak parafie prawosławne, w takich miastach jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, obchodzą Święta Bożego Narodzenia wedle kalendarza gregoriańskiego, w tym samym czasie co katolicy.

Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy; jednak z danych GUS wynika, że Polskę zamieszkuje 156 tys. prawosławnych. Są skupieni w ok. 250 parafiach, posiadają ponad 400 świątyń.

Reklama

W skład Kościoła prawosławnego w Polsce wchodzi siedem diecezji: warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, przemysko-sądecka, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska oraz ordynariat polowy.

Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.

SPRAWDŹ: Franciszek ma nadzieję na jedność z prawosławiem. List do patriarchy Bartłomieja

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę