„Portret Anny Austriaczki”. Zachwycający obraz Rubensa na Zamku Królewskim

Do 13 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać dzieło "Portret Anny Austriaczki", namalowane w pracowni Petera Paula Rubensa około 1625 roku.

fot. Zamek Królewski w Warszawie/Facebook

Oprócz dwóch arcydzieł Caravaggia i ponad czterdziestu mniej znanych płócien artystów z Włoch i Europy Północnej, na Zamku Królewskim można obecnie podziwiać zachwycający „Portret Anny Austriaczki” Petera Paula Rubensa. Obraz jest datowany na około 1625 rok i pochodzi z europejskiej kolekcji prywatnej.

Hiszpańska księżniczka Anna Austriaczka, pochodząca z rodu Habsburgów, poślubiła w wieku 14 lat Ludwika XIII i została królową Francji i Nawarry. Po śmierci męża sprawowała rządy, jako regentka w imieniu swojego małoletniego syna Ludwika XIV.

Anna Austriaczka była miłośniczką sztuk pięknych i biżuterii, co zostało uwiecznione w kulturze popularnej dzięki powieści „Trzej Muszkieterowie” Alexandre’a Dumasa.

Reklama
Reklama

Najbardziej efektowne portrety wyszły spod pędzla Rubensa

Artyści wielokrotnie przedstawiali jej portrety, jednak najbardziej efektowne wyszły spod pędzla Rubensa, jednego z najsławniejszych malarzy wszech czasów.

Rubens otrzymywał wiele zleceń, dlatego zatrudniał uczniów i pomocników, aby móc je wszystkie zrealizować. Współtworzenie, zwłaszcza wielkoformatowych obrazów, było wtedy powszechną praktyką. Mistrz nadzorował całość, malował najistotniejsze elementy kompozycji, dokonywał poprawek i sygnował dzieła swoim nazwiskiem.

Malarz uczestniczył również w tworzeniu replik portretów panujących władców, które eksponowano w licznych rezydencjach oraz przekazywano jako dary w dowód przyjaźni. Portret królowej Anny Austriaczki jest doskonałym przykładem takiej praktyki, ponieważ uważa się, że został stworzony w pracowni Rubensa, z jego osobistym udziałem.

Reklama
Reklama

kh, zamek-krolewski.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę