Nasze projekty

Ponad 150 tys. osób zgromadził projekt „Dar na Stulecie”. Zainicjował go śp. o. Maciej Zięba

Ponad 150 tys. osób, 2,5 tys. inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, 35 krajów na 6 kontynentach. Tak pokrótce podsumować można projekt „Dar na Stulecie”, który odbył się w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II. Projekt wystartował w maju 2019 roku i miał trwać przez rok, jednak z uwagi na epidemię przedłużono go do końca 2020 roku. Inicjatorem akcji był zmarły 31 grudnia 2020 dominikanin, o. Maciej Zięba.

fot. darna100.pl

Projekt „Dar na Stulecie” zakładał stworzenie „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Początkowo projekt miał poprzedzać 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, wystartował w maju 2019 roku. Z uwagi na pandemię przedłużono go jednak do końca 2020 roku. Znamienne jest, że ostatniego dnia tego właśnie roku zmarł inicjator „Daru na Stulecie”, o. Maciej Zięba OP.

Zapraszając na ten projekt o. Zięba powiedział, że inicjatywa ma być formą odpowiedzi na papieskie wezwanie by „duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością”. Stąd pomysł stworzenia pomnika z serc i umysłów tysięcy Polaków.

Reklama

Mozaika wspólnego dobra

W projekt włączyło się w sumie udział 157 tys. 750 osób. Podjęto 2 tys. 485 inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych oraz edukacyjnych i wychowawczych. Większość miała miejsce w Polsce, ale blisko 200 zrealizowano za granicą – w 35 krajach, na 6 kontynentach. Poza Polską najwięcej tych działań miało miejsce w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Białorusi, Ukrainie i w USA. Mapę wszystkich inicjatyw znaleźć można na stronie darna100.pl.

Do inicjatyw w ramach projektu „Dar na 100” dołączyło także 531 placówek oświatowych. Wśród ich inicjatyw znalazła się m.in. misja w Sudanie Południowym, polegająca na wybudowaniu placu zabaw przy szkole podstawowej im. „Cece” w Nimule przy granicy z Ugandą. W Poznaniu przygotowano na drutach 100 ciepłych czapek dla dzieci z Afganistanu. Z kolei w miejscowości Leśna, w par. św. Michała Archanioła zasadzono 100 dębów papieskich, a w przedszkolu w Ilkowicach – kwiatki dla papieża.

Wszystkie projekty zebrane zostały i opisane w księdze pt. „Mozaika wspólnego dobra”, która – zgodnie z zamysłem śp. o. Macieja Zięby – złożona zostanie w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Reklama

Akcje nie tylko jednorazowe

Organizatorami akcji „Dar na Stulecie” byli: Stowarzyszenie Lednica 2000, Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Środowisko Ks. Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II”, Instytut Tertio Millennio.

Na zakończenie akcji „Dar na Stulecie” odbyło się wirtualne spotkanie podsumowujące projekt. Konferencje naukowe, książki, publikacje naukowe, projekty internetowe, projekty kulturalne, edukacyjne, konkursy wiedzy o papieżu, seminaria, scenariusze lekcyjne, akcje modlitewne czy inicjatywy polegające na spełnianiu dobrych uczynków – te i wiele innych zrealizowanych w „Darze na Stulecie” projektów wymieniali uczestnicy spotkania: Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, ks. Paweł Walkiewicz z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Jan Rychlicki reprezentujący Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II, hm. Jolanta Łaba i hm. Ryszard Zawadowski z ZHP, prof. Krystyna Chałas z KUL i Jerzy Heresztyn, nauczyciel języka polskiego w Kazachstanie.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że projekt wyzwolił ogromną energię społeczną a wiele z podjętych akcji nie ma charakteru jednorazowego wydarzenia. Zgodnie wyrazili też chęć dalszej wzajemnej współpracy i kontynuacji działań w kierunku upowszechniania nauczania św. Jana Pawła II a także wiedzy na temat jego osoby, zwłaszcza w kontekście pojawiających się w ostatnich czasach ataków.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy dla upamiętnienia zmarłego 31 grudnia 2020 r. pomysłodawcy inicjatywy „Dar na Stulecie”, śp. o. Macieja Zięby OP, a zakończyło się dziękczynną modlitwą i błogosławieństwem na dalsze działania. Nagranie z tego spotkania można obejrzeć na fanpage’u projektu.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę