Centralnym punktem Narodowej Pielgrzymki Nauczycieli do Ravensbrück będzie Msza św. dziękczynna za życie bł. Natalii Tułasiewicz, która odbędzie się w obozowym bunkrze.

29 marca 2024 roku odbędzie się Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty do Ravensbrück. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych, oddając hołd nauczycielkom, które w dramatycznych warunkach obozowych organizowały tajne nauczanie dla młodych Polek zesłanych do obozu.
Na zaproszenie bp. Piotra Turzyńskiego, delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli, w pielgrzymce wezmą udział nauczyciele, pracownicy i przedstawiciele organizacji oświatowych, w tym KSPOiW NSZZ „Solidarność”, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, dwie poznańskie szkoły im. bł. Natalii Tułasiewicz oraz uczestnicy nauczycielskich Warsztatów w Drodze.
ZOBACZ>>> Bł. Natalia Tułasiewicz. Nauczycielka, która pokazała jak kochać wrogów
Msza św. w obozowym bunkrze
Centralnym punktem pielgrzymki będzie Msza Święta dziękczynna za życie bł. Natalii Tułasiewicz, która odbędzie się o godzinie 11:00 w obozowym bunkrze. Uczestnicy będą modlić się o łaski dla Polskiej Szkoły za jej wstawiennictwem. Po liturgii planowane jest wspólne złożenie wieńców w miejscach pamięci oraz symboliczne wrzucenie biało-czerwonych kwiatów do jeziora Schwedt, gdzie spoczęły prochy ofiar obozu. Pielgrzymi będą mieli także okazję zwiedzić teren Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück.
W ramach obchodów rocznicowych przewidziane są także inne wydarzenia. 31 marca w Poznaniu odbędzie się uroczysta Msza święta rocznicowa pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. 5 kwietnia w Rzeszowie odbędzie się XV Diecezjalny Kongres Nauczycieli, który zgromadzi przedstawicieli środowiska edukacyjnego, by upamiętnić postać bł. Natalii Tułasiewicz i jej misję pedagogiczną.
Przeczytaj również
Dalsza część artykułu poniżej.
Bł. Natalia Tułasiewicz – patronka polskich nauczycieli
Błogosławiona Natalia Tułasiewicz była nauczycielką, poetką i świecką misjonarką, która w czasie II wojny światowej podjęła się tajnej misji wychowawczej w niemieckim obozie pracy przymusowej. Za swoją działalność została zgładzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1999 roku, w 2022 roku została ogłoszona patronką nauczycieli w Polsce.
Obchody rocznicowe będą trwały przez cały rok, a kolejne wydarzenia związane z postacią bł. Natalii Tułasiewicz zostaną ogłoszone w najbliższym czasie. Więcej informacji oraz szczegółowy program pielgrzymki można znaleźć na stronie Fundacji im. bł. Natalii Tułasiewicz TUTAJ.
Fundacja im. bł. Natalii Tułasiewicz, KAI, pa/Stacja7