Nasze projekty

Pogrzeb zmarłego na COVID. „Nie ma przepisów zabraniających wnoszenia trumny do kościoła”

Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do ostatnich wydarzeń w Kraśniku. Rodzinie zmarłego na koronawirusa odmówiono tam w dwóch parafiach wniesienia trumny do świątyni na mszę pogrzebową.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

O sprawie informował wczoraj portal onet.pl powołując się na artykuł w Dzienniku Wschodnim. Według relacji wdowy księża odmawiali odprawienia Mszy pogrzebowej z trumną z ciałem zmarłego na COVID 64-letniego mężczyzny, ponieważ nie pozwalają na to wytyczne lokalnego sanepidu.

Msza z urną – tak, a trumna – od razu na cmentarz

Jak wytłumaczył żonie zmarłego proboszcz jednego z kościołów, inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy ciało zmarłego zostanie spopielone – wtedy urnę można wnieść do kościoła. Trumnę zaś przewozi się od razu na cmentarz, a Msza w kościele odprawiona jest bez niej. Na to jednak nie chciała zgodzić się żona zmarłego, która podkreśliła w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim, że mąż chciał, by pogrzeb odbył się w formie tradycyjnej. Przyznała też, że kremację sugerowali już pracownicy domu pogrzebowego.

Kapłan poinformował jednak kobietę, że „zgodnie ze wskazaniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku, trumna z ciałem osoby z COVID-19 nie może zostać wniesiona do kościoła na mszę św. w intencji zmarłego” i powiedział, że „to w żaden sposób nie ujmuje osobie zmarłej, ceremoniał jest taki sam, tylko bez trumny w kościele”.

Reklama

GIS zaprzecza

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar, zwrócił jednak uwagę, że trumna może być wnoszona do kościoła. Potwierdził też, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma konieczności kremacji ciała zmarłego, u którego zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem.

W tej sprawie z wojewodą lubelskim i GIS skontaktował się rzecznik archidiecezji, ks. Adam Jaszcz. Po konsultacji potwierdził, że żadne przepisy nie zabraniają wnoszenia trumny z ciałem osoby zakażonej koronawirusem do kościoła. Jak zadeklarował na Twitterze ks. Jaszcz, wiadomość o tym dotrzeć ma do wszystkich księży archidiecezji lubelskiej.

os, onet.pl, Dziennik Wschodni/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę