Nasze projekty

Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem. „Nawet jeśli trwało to tak krótko, czujcie się stale rodzicami”

"Bóg nie zabrał wam tych dzieci, ale przyjął je do swego domu" - mówił ks. Jacek Sereda, który przewodniczył Mszy św. w katedrze siedleckiej. W poniedziałek 16 października sprawowano tam Eucharystię w intencji rodziców, których dzieci zmarły przed narodzinami.

fot. Liv Bruce / Unsplash

Tego dnia nastąpił pogrzeb 58 zmarłych dzieci. W wydarzenie włączyły się różne organizacje i wspólnoty siedleckie: szpitale, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Domowy Kościół, Wydział Duszpasterstwa Rodzin.

Homilię wygłosił ks. Jacek Sereda – diecezjalny duszpasterz rodzin i delegat bpa Kazimierza Gurdy na poniedziałkowe uroczystości. Nie wstydźcie się płaczu, który towarzyszy wam na twarzy. […] Serce ojca i matki, którzy doświadczają utraty musi boleć i trzeba się wypłakać. Trzeba przeżyć czas żałoby, który jest ważny dla życia, żeby też coś mogło się w nas dokonać – tak po ludzku, ale i duchowo – mówił ks. Sereda.

W homilii kapłan wskazał, że październik jest szczególnym miesiącem, kiedy możemy wtulić się w serce Maryi, która także przeżyła stratę swego dziecka. Przypomniał, że od 10 września, możemy wtulić się również w serce bł. Wiktorii Ulmy, która przeżyła ból śmierci najbliższych.

Reklama

PRZECZYTAJ: Kiedy życie gaśnie za wcześnie

„Czujcie się stale rodzicami”

Zwracając się do rodziców żegnających swoje dzieci, ks. Jacek Sereda przypomniał, że – mimo straty dziecka – są oni rodzicami na zawsze. Nawet jeśli trwało to tak krótko, to tęsknota ojca i matki względem tych dzieci pozostanie i ją też trzeba przeżywać. Czujcie się stale rodzicami – wskazał kapłan.

Wspólna modlitwa była wyrazem łączności – w bólu, tęsknocie i nadziei – z cierpiącymi rodzicami. Nadzieja wiary w życie wieczne, które wysłużył nam Chrystus, daje nam nowe światło i nowe oczy na to wydarzenie, które przychodzi nam przeżywać. […] Macie nie tylko wiarę, ale i pewność, że wasze dzieci, mocą waszej i Kościoła modlitwom, mocą zasług Jezusa są zbawione – wskazał ks. Jacek Sereda.

Reklama

Po Mszy św. zebrani udali się na Cmentarz Janowski w Siedlcach, gdzie nastąpił obrzęd pogrzebu dzieci.

ZOBACZ: „Zrozumieliśmy, że dzieci, które straciliśmy, nie należą do nas”. Świadectwo Joanny Całko

Od 2006 r. w dniu 15 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Podobne uroczystości – jak ta w Siedlcach – w ostatnich dniach odbyły się w Radzyniu Podlaskim, Garwolinie i Białej Podlaskiej.

Reklama

W dniach 27-29 października w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. Jest to próba wyjścia naprzeciw strapieniom i bólowi, który jest w rodzicach. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Marcin Prudaczuk. Więcej informacji pod linkiem >>>tutaj>>>.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę