Nasze projekty

Pogrzeb biskupów Adama Dyczkowskiego i Antoniego Stankiewicza. „Bóg powołał ich w okresie sześciu dni”

Zmarli na początku stycznia biskupi Adam Dyczkowski i Antoni Stankiewicz zostali pochowani w gorzowskiej katedrze. Mszy pogrzebowej w kościele Pierwszych Męczenników Polski przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. "W okresie sześciu dni stycznia 2021 roku Bóg powołał do pełni życia wiecznego dwóch biskupów" - mówił w homilii bp Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Mszę św. koncelebrowali abp Józef Kupny metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz biskupi seniorzy Stefan Regmunt i bp Paweł Socha, a także wielu kapłanów.

To człowiek wielkiego serca i umysłu – mówił abp Dzięga o bpiskupie Dyczkowskim. Z kolei o biskupie Stankiewiczu powiedział: Z jego owoców korzystają i przez wiele lat korzystać będą środowiska całego świata.

Podczas mszy św. homilię wygłosił bp Socha. W okresie sześciu dni stycznia 2021 roku Bóg powołał do pełni życia wiecznego dwóch biskupów Antoniego Stankiewicza, który pochodził z ziemi wileńskiej. Tam wychowywał się i formował do kapłaństwa. Pierwsze lata kapłaństwa spędził w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a resztę życia w Rzymie – mówił

Reklama
Reklama

Natomiast 10 stycznia odszedł bp Adam Dyczkowski (…) Przez 14 lat był pasterzem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a 12 lat jako biskup senior z cały czas udzielał się w pracy duszpasterskiej niemal do ostatnich tygodni – dodał.

Na koniec Mszy św. bp Tadeusz Lityński podziękował Bogu życie i posługę zmarłych biskupów. Wnieśli wielki wkład w wymiar duszpasterski, ale także naukowy zarówno w Kościele polskim, jaki i poza Jego granicami – podkreślił bp Lityński.

W imieniu kapłanów i osób konsekrowanych zmarłych biskupów pożegnał ks. Grzegorz Cyran. Później głos zabrali także: Władysław Dajczak – wojewoda lubuski, Jacek Wójcicki – Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Augustyn Wiernicki – prezes gorzowskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna.

Reklama
Reklama

Zapamiętamy biskupa Adama jako pasterza otwartego na każdego człowieka, o dobrym sercu. Zaangażowanego w sprawy społeczne. Nasze województwo lubuskie zawdzięcza biskupowi Adamowi bardzo wiele – mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Biskup Antoni Stankiewicz, wychowanek gorzowskiego seminarium. Niezwykle uzdolniony, służył temu samemu kościołowi jako wybitny prawnik w urzędach watykańskich, dając wspaniałe świadectwo o Polsce i Polakach – dodał.

Po mszy obaj biskupi zostali pochowani w gorzowskiej katedrze. W uroczystościach wzięła udział najbliższa rodzina zmarłych biskupów, a także przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i miejskich oraz wielu instytucji. Nie zabrakło członków wspólnot i ruchów katolickich, osób życia konsekrowanego i mieszkańców miasta.

Reklama

Przez 14 lat biskup diecezjalny 

Bp Adam Dyczkowski w latach 1993-2007 był ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a wcześniej także biskupem pomocniczym w diecezji legnickiej. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Akademickiego KEP, ale zasiadał też w Komisji ds. Zakonnych, ds. Duszpasterstwa Ogólnego i ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Na emeryturze zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, gdzie zmarł 10 stycznia.

ZOBACZ: Zmarł bp Adam Dyczkowski

Wybitny specjalista prawa kanonicznego

Bp Antoni Stankiewicz urodził się w 1935 r. Był kancelistą i dziekanem Roty Rzymskiej, ale pracował też m.in. w Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a także kierował Komisją Dyscyplinarną Państwa Watykańskiego.

Był światowej klasy znawcą prawa kanonicznego i autorem ważnych prac naukowych. Specjalizował się w prawie małżeńskim, procesowym i historii prawa. Mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem tytularnym Nova Petra, święcenia biskupie przyjął 16 grudnia 2006 r. w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Na zawołanie biskupie wybrał słowa In Te confido Iesu (Jezu, ufam Tobie). Zmarł 4 stycznia w rzymskiej Poliklinice Gemelli.

ZOBACZ: Zmarł bp Antoni Stankiewicz

kh/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite