Zmarł bp Antoni Stankiewicz

W Poliklinice Gemelli w Rzymie zmarł bp Antoni Stankiewicz. Pochodził z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W latach 2004-2012 był dziekanem Trybunału Roty Rzymskiej – poinformował Episkopat Polski.

Kilka dni temu kanclerz kurii w Zielonej Górze poprosił o modlitwę w intencji bp. Antoniego Stankiewicza, który przebywał w szpitalu w ciężkim stanie. O śmierci duchownego poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Antoni Stankiewicz urodził się 1 października 1935 w Oleszczenicach na Wileńszczyźnie. Po wojnie jego rodzina osiadła w Łagowie Lubuskim. Szkołę średnią ukończył w niższym seminarium duchownym. Na kapłana ówczesnej administratury apostolskiej w Gorzowie Wielkopolskim (obecnie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) został wyświęcony 20 grudnia 1958 r. Studia z prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył doktoratem w 1961 r., po czym został duszpasterzem w kościele rektorskim w Gorzowie, wiceoficjałem tamtejszego sądu kościelnego i notariuszem kurii biskupiej. W 1967 r. został wykładowcą na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Dwa lata później rozpoczął pracę w Trybunale Roty Rzymskiej, zdobywając w międzyczasie dyplom Studium Rotalnego (w 1970 r.), dyplom z literatury łacińskiej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (w 1972 r.) oraz doktorat z prawa cywilnego (w 1975 r.) i specjalizację z teologii pastoralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (1973-75).Od 1978 r. był prałatem-audytorem (sędzią) Trybunału Roty Rzymskiej, a 31 stycznia 2004 r. został jego dziekanem – drugim w historii pochodzącym z Polski. Od 1980 r. ks. Stankiewicz wykładał na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, a od 1996 r. także na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża, prowadzonego przez Opus Dei. Od 1984 r. nauczał w Studium Rotalnym. W 1989 r. wszedł w skład kurialnej Komisji ds. Adwokatów, a w 2000 r. został sędzią Sądu Apelacyjnego Państwa Miasta Watykańskiego. Był też konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Reklama
Reklama

28 maja 2007 odznaczony doktoratem honoris cuasa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

24 lipca 2010 mianowany przez Benedykta XVI członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

22 września 2012 Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z funkcji dziekana Roty Rzymskiej, a jego następcą został ks. prałat Pio Vito Pinto, a 1 grudnia 2012 papież mianował go członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Reklama

6 listopada 2015 za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła oraz za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę