Nasze projekty

Otylia Sałek: Zdecydowanie małżeństwo to nie tylko decyzja “tak/nie”, ale coś więcej

"W naszej książce pokazujemy, że małżeństwo to coś więcej niż tylko wydarzenie, jakim jest ślub. Zazwyczaj bowiem bardzo dużo uwagi poświęcamy przygotowaniom do samego ślubu, a zapominamy, aby jako ludzie przygotować się do wejścia w związek z drugą osobą na całe życie" - powiedziała o książce: “Małżeństwo TAK/NIE? W którą stronę?”, w Poranku „Siódma9” redaktor portalu Stacja7.pl, Otylia Sałek.

Gościem dzisiejszej audycji Poranka „Siódma9” była redaktor portalu Stacja7.pl, Otylia Sałek. Wraz z redaktorem Michałem Kłosowskim rozmawiali na temat książki: “Małżeństwo TAK/NIE? W którą stronę?”.

Z książki dowiemy się, czy warto wstępować w związek małżeński oraz jak się do niego przygotować. Trzeba jednak  przyznać, że po lekturze  można także stwierdzić, że nie będzie to dobra decyzja. Najbardziej zależało nam, aby ta książka była pomocą dla osób wahających się, czy w ogóle wejście na drogę małżeństwa jest dla nich, tak by ta decyzja była naprawdę świadoma – podkreśliła Otylia Sałek.

W książce możemy znaleźć między innymi rozmowy z pięcioma małżeństwami, które posiadają różne doświadczenia. Opowiadają o tym, dlaczego powiedzieli małżeństwu „tak”, jak do niech dochodzili, co im pomogło, czy z jakimi wątpliwościami się spotkali. Tą książką chcemy pokazać czytelnikom jak z różnych stron można podejść do przygotowania się do małżeństwa. W książce mamy małżeństwa z różnym stażem, różnymi doświadczeniami budowania związku przed ślubem – zaznaczyła.

Reklama

Małżeństwo badane naukowo i biznesowo

Książka obfituje w wiele treści. Oprócz części, w której znajdują się wywiady, jest również druga opierająca się na badaniach, które przeprowadziliśmy na naszym portalu Stacja7.pl. Badania dotyczyły mocnych i słabych stron małżeństwa.

Najpierw zebraliśmy blisko tysiąc odpowiedzi od bardzo różnych osób – zarówno od małżonków, jak i od osób, które deklarują, że w ogóle nie myślą o małżeństwie. Wszystkie odpowiedzi, które uzyskaliśmy w ankietach analizowała dla nas Pani dr. Urszula Miernik z Fundacji Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie. Podeszliśmy do tego tematu trochę biznesowo, nawet podtytuł książki zwraca na to uwagę czytelników, że jest to analiza SWOT dla singli, którzy wahają się przed podjęciem decyzji o małżeństwie – powiedziała.

Jak się okazuje, dla niektórych było to dużym zaskoczeniem, że małżeństwo można badać zarówno naukowo jaki i biznesowo. Jak podkreśliła redaktor Otylia Sałek można było usłyszeć zarzuty, że nie powinno traktować się Sakramentu małżeństwa w ten sposób, przekładając go na model biznesowy. Na pewno jest w tym trochę racji. Natomiast my chcieliśmy potraktować to w jakimś szablonie, dlatego  wybraliśmy SWOT. Dzięki temu modelowi mogliśmy rozważyć za i przeciw, tak, aby czytelnik mógł przeczytawszy taką książkę podjąć decyzję, że “tak, wchodzę w to” albo  “nie, to nie jest droga dla mnie” – dodała.

Reklama

Małżeństwo to coś więcej, niż tylko projekt do zrealizowania

Otylia Sałek w rozmowie opowiedziała także, jak brzmiały te zarzuty. Dotyczyły głównie sakramentu, pokazując, że dla nas, osób wierzących sakrament małżeństwa stanowi znacznie większą wartość niż tylko to, że jest jakimś projektem do zrealizowania, który ma swój początek, cel i trzeba po prostu dobrze rozplanować działania, podzielić obowiązki, delegować, żeby wszystko się udało. Za Sakramentem małżeństwa stoi coś znacznie większego. Nawet nie za sakramentem małżeństwa, ale za małżeństwem cywilnym także, ponieważ potrzeba bardzo dużej wytrwałości i przede wszystkim zaangażowania obu osób – mówiła.

Jednak jak w rozmowie podkreśliła Otylia Sałek model analizy sprawdził się bardzo dobrze. Czytelnicy oraz ankietowani bardzo chętnie weszli w niego, co więcej pisali, że samo określenie mocnych i słabych stron jest niewystarczające – powiedziała, dodając, że:

Zdecydowanie małżeństwo to nie tylko decyzja “tak/nie”, ale coś więcej. Pokazujemy to w całej książce. Bardzo dużo uwagi poświęcamy przygotowaniom technicznym do ślubu w kościele czy urzędzie, a nie za dużo poświęcamy uwagi temu, aby jako ludzie, osobowo przygotować się do wejścia w związek na całe życie z drugim człowiekiem -zakończyła.

Reklama

Bezpłatny ebook do pobrania

Książka “Małżeństwo TAK/NIE? W którą stronę?” jest częścią projektu „Małżeństwo i rodzina. Analiza SWOT dla wahających się”, dofinansowanego w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze Rodzina” na rok 2021. Wersję elektroniczną książki można pobrać całkowicie bezpłatnie na naszej stronie projektrodzina.stacja7.pl

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę