Nasze projekty

„Oni walczyli o naszą wolność”. Poruszający spot z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji obchodów 78. rocznicy wybuchu powstania przygotowało wzruszający spot. "Oni walczyli o naszą wolność. Naszym zadaniem jest pamiętać" - słyszymy w filmie. Motywem przewodnim są listy, które podczas walk z okupantem odgrywały znaczącą rolę.

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego/Youtube.com

Oni walczyli o naszą wolność. Naszym zadaniem jest pamiętać – takie słowa słyszymy w spocie przygotowanym z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Opowieść przedstawiona w tym krótkim filmie oparta została na motywie listów. Poczta w czasie Powstania Warszawskiego odgrywała ogromną rolę. Tą drogą mieszkańcy Warszawy przekazywali sobie informację i utrzymywali kontakt z bliskimi.

„Każdego dnia młodzi listonosze, narażając życie, przenosili dziesiątki listów. Dziennie przesyłano od 3 tys. do 6 tys. listów – łącznie przez 63 dni powstańczych walk wysłano ok. 180 tys. listów” – podkreśla Muzeum Powstania Warszawskiego.

„List mógł zawierać maksymalnie 25 słów”

W opisie do spotu przypomniano także, że Harcerska Poczta Polowa zaczęła służbę już 4 sierpnia, a łączność zapewniali gońce i łącznicy, rekrutujący się przeważnie z harcerzy Szarych Szeregów i harcerek Pogotowia Harcerskiego. „Główny Urząd Pocztowy mieścił się przy ulicy Świętokrzyskiej 28, przy Kwaterze Głównej Szarych Szeregów. Z czasem poczta zaczęła działać w niemal całym mieście. List mógł zawierać maksymalnie 25 słów. Korespondencję cenzurowano, co zapobiegało przeciekom ważnych informacji na wypadek przejęcia przesyłki przez wroga” – tłumaczy muzeum.

Reklama

Listy podtrzymywały ludzi na duchu, dodając nadziei i siły na przetrwanie trudnych chwil. „Te poruszające świadectwa wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku przypominają nam, że wolność nie przychodzi łatwo i nie jest dana raz na zawsze – przeciwnie, wymaga wysiłku, troski, namysłu i pamięci” – dodaje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz spot z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego:

pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę