Obchody pierwszego Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył Mszy św. w poznańskiej farze w 103. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, która po raz pierwszy obchodzona jest jako święto państwowe. O godz. 16.40 we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej zabiły z tej okazji kościelne dzwony.

fot. wikimedia commons, CC0

W uroczystościach pod pomnikiem Powstania Wielkopolskiego wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Powstańców wspominano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożono kwiaty na mogiłach pierwszego powstańczego dowódcy generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty złożono też przy tablicach Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

„Powstanie Wielkopolskie jest jednym z fenomenów w dziejach naszego narodu”

Ten zbrojny zryw naszych ojców, w istotny sposób przyczynił się do wyznaczenia kształtu granic Odrodzonej Polski. Powstanie Wielkopolskie jest jednym z fenomenów w dziejach naszego narodu, zwłaszcza w dziejach tragicznego okresu zaborów – mówił podczas Mszy św. bp Balcerek.

Dziś aż trudno sobie wyobrazić siłę tęsknoty za wolną Ojczyzną, która uskrzydliła rzesze mieszkańców Wielkopolski, by chwycić za broń, zaryzykować swoje życie i upomnieć się o prawo bycia wolnym Polakiem. Przecież gospodarczo i materialnie wiodło im się relatywnie lepiej niż mieszkańcom innych zaborów. Ale jednak człowiekowi nie tylko chodzi o chleb. Ich marzeniem było mieszkać w wolnej Polsce, obecnej na mapie Europy – zauważył poznański biskup pomocniczy.

Reklama
Reklama

„Polskość pielęgnowana w patriotycznych rodzinach była źródłem poczucia tożsamości narodowej”

Bp Balcerek podkreślił, że dziś, gdy polskość jest często niezrozumiana, dla wielu wstydliwa, warto pamiętać o ideałach towarzyszących minionym pokoleniom, by mądrze i odpowiedzialnie troszczyć się o wolną Ojczyznę. Nawiązując do nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego przypomniał, że istotnym spoiwem narodowej tożsamości jest rodzina.

W czasie nocy zaborów to właśnie polskość pielęgnowana w patriotycznych rodzinach była źródłem poczucia tożsamości narodowej w kolejnych pokoleniach, które przecież nie pamiętały już wolnej ojczyzny. To w polskich rodzinach dojrzewali przyszli powstańcy, gotowi dla ojczyzny poświęcić własne życie – mówił bp Balcerek.

Dziękując dziś za wolną Ojczyznę, trzeba dziękować za pielęgnujące polską tradycję rodziny i za wspaniały przykład patriotycznych postaw tych, którzy nie tylko w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, ale w każdym pokoleniu gotowi byli i są do wielkich wyrzeczeń, abyśmy mogli w sposób wolny i tym samym odpowiedzialny zrealizować nasze życiowe powołanie – mówił bp Balcerek.

Reklama
Reklama

Pamięć o powstańcach w modlitwie

Przypomniał, że ostatni uczestnik Powstania Wielkopolskiego porucznik Jan Rzepa zmarł w marcu 2005 r. we Wronkach, a o powstańcach powinniśmy dziś pamiętać w naszej modlitwie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Bezpośrednią przyczyną wybuchu była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w historii Polski.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajduje się w Poznaniu na Starym Rynku w historycznym budynku Odwachu. Planowana jest budowa nowej siedziby muzeum.

Reklama

pa, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę