Nasze projekty

Nowy kościół na Białołęce inny niż wszystkie. Nie ma dzwonnicy, ale garaż podziemny

Budowla nie przypomina kościołów wzniesionych do tej pory w Polsce. Jest bardzo minimalistyczna.

fot. Scholka przy Parafii pw. Matki Bożej Pompejańskiej/Facebook

Kościół należy do parafii Matki Bożej Pompejańskiej i powstał przy ul. Myśliborskiej na warszawskiej Białołęce w diecezji warszawsko-praskiej.

Co ciekawe, budowla nie przypomina kościołów budowanych do tej pory w Polsce. Jest bardzo minimalistyczna – fasadę wykonano z surowego betonu, kościół nie ma dzwonnicy ani ozdobnego wejścia.

Jak opisuje „Rzeczpospolita”, kościół składa się z czterech kondygnacji: jednej podziemnej, którą przeznaczono na garaż oraz pomieszczenia techniczne, oraz trzech nadziemnych – na parterze znajduje się zakrystia i kancelaria parafialna, a piętro pierwsze i drugie przeznaczono na mieszkania księży.

Reklama

Nowy kościół na Białołęce nie ma krzyża na dachu

Na kościele znajduje się duże przeszklenie w kształcie krzyża, które widać szczególnie po zmroku, gdy z wnętrza wydobywa się światło. To właściwie jedyny zewnętrzny element, który sugeruje funkcję budynku.

Kościół zaprojektowali architekci z warszawskiej Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury (PBPA). Jak przypomina „Rzeczpospolita”, PBPA zrealizowała m.in. znajdujące się w centrum Warszawy biurowce Warsaw Spire, Warsaw Unit, Skysawa i The Bridge.

W projekcie kościoła skupiono się przede wszystkim na aspektach funkcjonalnych.

Reklama

Bp Kamiński poświęcił kościół na Białołęce

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński poświęcił kościół Matki Bożej Pompejańskiej w sobotę 29 czerwca.

Ten „kamień” jakim jest wspólnota uczniów Chrystusa ma dźwigać całą konstrukcję społeczną. To znaczy, aby ona dobrze funkcjonowała, abyśmy się wzajemnie miłowali i służyli sobie. Żyli jak bracia i budowali Królestwo Niebieskie – podkreślił duchowny.

ZOBACZ TEŻ: Towarzystwo Chrystusowe w sprawie ks. Glasa

Reklama

sukces.rp.pl, radiowarszawa.com, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę