Nasze projekty

Nie żyje ks. Grzegorz Nazar. „Wstałeś na wieczną Boską Liturgię”

Ks. Grzegorz Nazar był proboszczem parafii greckokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Gorlicach. Odszedł w wieku 49 lat. "Człowiek o wielkim sercu do młodzieży, której wskazywał drogę do Boga" - wspomina go jeden z księży.

fot. Grzegorz Nazar/Facebook

Ks. Grzegorz Nazar urodził się 2 czerwca 1974 r. w Gdańsku. Mieszkał w Stegnie, jego rodzinną parafią był Cyganek/Żelichowo k. Nowego Dworu Gdańskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 03.06.2000 r. w Przemyślu. Był wikariuszem w parafii greckokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim, następnie proboszczem w parafii Przemienienia Pańskiego w Gorlicach.

„Człowiek o wielkim sercu”

Ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii św. Mikołaja w Cyganku, mówi KAI: Trudno jest dzisiaj mówić o ks. Grzegorzu w czasie przeszłym, dlatego jest On w naszych sercach i modlitwach. Urodził się i wychował w parafii greckokatolickiej na Żuławach. Pogodny i uśmiechnięty duszpasterz młodzieży. W parafii zapamiętamy go właśnie takim.

„Od przedpołudniowych godzin uczę się mówić i pisać o Tobie w czasie przeszłym, byłeś, rozmawiałeś, spowiadałeś… przyjdzie moment, że się nauczę i nie będzie aż tylu smutnych emocji. Ten kubek herbaty o nazwie – innym razem teraz Ty będziesz przygotowywał i czekał aż się spotkamy w tym najlepszym domu i dokończymy rozmowy, na które zawsze było za mało czasu” – możemy przeczytać we wpisie ks. Potocznego na Facebooku.

Reklama

„Dziękuje, że znalazłeś chwile na odwiedziny młodego proboszcza swojej rodzinnej parafii. Dziękuje, że z cierpliwością i braterską troską słuchałeś spowiedzi.
Dziś wstałeś rano na wieczną Boską Liturgię, gdy my jeszcze sprawowaliśmy ją tutaj na ziemi” – napisał ks. Potoczny na Facebooku. „Człowiek o wielkim sercu do młodzieży, której wskazywał drogę do Boga” – dodał.

Był ciągle w ruchu, ciągle miał nowe pomysły. Niesamowity duszpasterz młodzieży, wszyscy go znali i lubili. Był jednym z głównych koordynatorów ŚDM w Krakowie, gdzie dzięki niemu Kościół greckokatolicki był niezwykle widoczny. Był zaangażowany w Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej „Sarepta” od początku jej istnienia. Najpierw jako uczestnik, opiekun prowadzący i wieloletni członek zarządu. Zawsze pilnował tego, by różnego rodzaju formalności nie przysłoniły formacji, która jest najważniejsza – opowiada KAI ks. Igor Hubacz, kanclerz kurii greckokatolickiej eparchii olsztyńsko-gdańskiej

„Był ciągle w ruchu”

Jak podkreśla ks. Hubacz, dzięki jego ogromnego zaangażowaniu w Krakowie odbył się festiwal Viter na-Dii, który ze względu na wojnę nie mógł odbyć się w Ukrainie.

Reklama

Ks. Grzegorz był zdania, że ludziom młodym nie wolno odbierać młodości i taki festiwal musi się odbyć mimo wojny. Był przewodniczącym Komisji do spraw duszpasterstwa młodzieży w Archieparchii Przemysko-Warszawskiej. Działał aktywnie nie tylko w Polsce, ale i w Ukrainie. Był ciągle w ruchu, mogłeś go spotkać w Gorlicach, Krakowie, Lwowie lub Rzymie. Jego poczucie humoru i ciętą ripostę znali wszyscy. To wielka strata dla Kościoła greckokatolickiego i wielka radość dla Niebios – mówi ks. Hubacz.

Jak zauważa, ks. Grzegorz Nazar odszedł w piątą niedzielę po Wielkanocy w Kościele greckokatolickim, w niedzielę Samarytanki: W dzisiejszej Ewangelii słyszeliśmy 'Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wytryskającej ku życiu wiecznemu’ (J 5, 13-14). Grzesiek już zna smak tej wody. Chrystus Zmartwychwstał!.

Ks. Nazar był bardzo cenionym w Gorlicach społecznikiem. Promował łemkowskie tradycje. Od inwazji Rosji na Ukrainę bardzo mocno angażował się w pomoc humanitarną.

Reklama

Ks. Marek Blaza SJ wspomina, że ks. Grzegorz Nazar był bardzo mocno zaangażowany w duszpasterstwo młodzieży: Bardzo leżało mu ono na sercu. Zwłaszcza organizowanie młodzieży we wspólnoty działające w poszczególnych miejscowościach przy parafiach. Ponadto ks. Nazar bardzo angażował się w organizowanie tzw. Sarepty, czyli wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży do Nowicy i Komańczy, które są połączone z warsztatami ikonopisarskimi. Ks. Grzegorz miał wiele talentów i cech, które pomagały mu w jego pracy duszpasterskiej jako opiekunowi młodzieży, jak również w byciu proboszczem. Wyróżniał się życzliwością, autentycznością przeżywania swojej wiary, krytycznym i twórczym myśleniem, a przede wszystkim humorem, który go nie opuszczał i udzielał innym.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę